Caracas – Venezuelska ustavodajna skupščina, ki je v avgusta začela delo, je na torkovi seji sklenila, da bodo vodilni člani opozicijskih strank podvrženi sodnim preiskavam in »zgodovinskemu sojenju« zaradi izdaje domovine. Skupščina jim med drugim očita podpiranje novih sankcij ZDA.
V petek uveljavljene gospodarske sankcije, ki jih je venezuelska oblast označila kot ostro agresijo ZDA, vključujejo prepoved trgovanja z novo izdanimi državnimi obveznicami in delnicami državnega naftnega podjetja PDVSA, prav tako prepovedujejo tudi trgovanje z že obstoječimi obveznicami v lastni venezuelskih javnih agencij in izplačilo dividend venezuelski vladi, piše STA. Dotok denarja v Venezuelo je sicer ključen zaradi odplačevanja dolgov in zagotavljanja osnovnih življenjskih dobrin, nove sankcije pa so sledile tistim, ki so jih ZDA predhodno uvedle zoper več vidnejših predstavnikov venezuelskih oblasti.
Ustavodajna skupščina izdaje domovine obtožuje opozicijske poslance venezuelskega parlamenta, ki ga je nedavno (začasno) razpustila in se oklicala za njegovo naslednico. Na seznamu so se znašli predsednik parlamenta Julio Borges, prvi podpredsednik Freddy Guevara ter poslanca Luis Florido in Juan Requesens, poroča venezuelski opoziciji naklonjen El Nacional. Kot piše BBC, so poslanci na zasedanju skupščine ostro kritizirali tudi nekdanjo generalno državno tožilko Luíso Ortega Díaz. Ta je nedavno zapustila Venezuelo, v tujini pa je mednarodni javnosti razkrila dokaze, ki sedanjega predsednika Nicolása Madura bremenijo korupcije.
Združeni narodi: Venezuela krši človekove pravice
Do venezuelskih oblasti niso kritični zgolj v ZDA, temveč tudi pri Združenih narodih (ZN). Venezuela zatira politične nasprotnike in seje strah med državljani, da bi zamejila proteste, je v svojem zadnjem poročilu zapisal komisariat ZN za človekove pravice, poroča STA. V protestih, ki se v državi odvijajo zadnje štiri mesece, je umrlo več kot 120 ljudi, komisariat pa krivdo za smrt vsaj 73 protestnikov pripisuje varnostnim silam in provladnim skupinam.
Visoki komisar ZN za človekove pravice Zeid Al Hussein je poudaril, da je komisariat zaznal tudi »resne postopkovne kršitve in vzorce trpinčenja oziroma v nekaterih primerih celo mučenja«. Venezuelske oblasti naj bi pri obračunavanju s protestniki uporabljale elektrošoke, fizično silo, dušenje ter grožnje s spolnim nasiljem in smrtjo.
Visoki komisar ob prihodu na današnjo tiskovno konferenco o Venezueli. Foto: Denis Balibouse/Reuters