Varšava »popravlja« zgodovino

Novi zakon, ki prepoveduje izraz »poljska taborišča smrti«, je razburil ves svet, tudi Izrael in Ukrajino.

Objavljeno
04. februar 2018 22.41
Boris Čibej
Boris Čibej
Novi zakon nekdanje nacistične tovarne smrti, postavljene na Poljskem, prepoveduje poimenovanje »poljska koncentracijska taborišča«. Zakon, ki sta ga pred dnevi sprejela oba domova poljskega parlamenta, še ni veljaven, podpisati ga mora predsednik države ­Andrzej Duda.

Zakon razburja že od lanskega avgusta, ko je vlada odobrila njegovo obravnavo. Nova zakonodaja prepoveduje uporabo besednih zvez »poljska delovna taborišča«, »poljska taborišča smrti« ali »poljska koncentracijska taborišča«. Prestopnikom grozi do tri leta zapora. »Auschwitz-Birkenau ni poljsko ime, tudi 'Arbeit Macht Frei' ni poljski izraz,« je novi zakon utemeljil poljski premier Mateusz Morawiecki. S tem se je strinjal predsednik Andrzej Duda, na katerega zdaj po svetu pritiskajo, naj ne podpiše zakona. »Poljska oziroma Poljaki kot narod pri holokavstu niso sodelovali,« je izjavil pred enim tednom. Namestnik pravosodnega ministra Patryk Jaki je po tem, ko je v četrtek sprejel zakon še zgornji dom parlamenta, dejal, da so s tem poslali svetu jasen signal, da Poljska ne bo več dopuščala žalitev.

Na ozemlju današnje Poljske je bila pobita več kot polovica od šestih milijonov nacističnih žrtev med evropskimi Judi, argumenti, da Poljaki pri holokavstu niso sodelovali, pa so doslej prepričali le eno od poljskih zahodnih partneric. »Ni dvoma, kdo je odgovoren za taborišča smrti, kdo jih je upravljal in kdo je tam ubil na milijone evropskih Judov: to so bili Nemci,« je v soboto izjavil vodja nemške diplomacije Sigmar Gabriel. Po njegovih besedah je »to množično ubijanje ljudi izhajalo iz Nemčije in od nikoder drugod, posamezni kolaboracionisti pa pri tem nič ne spremenijo«.

Vse več dokazov o vpletenosti Poljske

A da na Poljskem to niso bili zgolj posamezni primeri sodelovanja pri nacističnem iztrebljanju Judov, v zadnjem času ne ugotavljajo le svetovni, temveč tudi nekateri poljski zgodovinarji, kakor sta Jan Gros, ki je pred 18 leti razkril ta tabu, ali Jan Grabowski, ki je pred dvema letoma v knjigi Lov na Jude izračunal, da so Poljaki neposredno ali posredno zakrivili smrt vsaj 200.000 Judov, ki jim je uspelo zbežati pred nacisti.

»Nobene strpnosti nimamo do izkrivljanja resnice in spreminjanja zgodovine oziroma zanikanja holokavsta,« je konec tedna ponovil izraelski premier Benjamin Netanjahu, ki je že prej povedal, da je poljski zakon neutemeljen in mu odločno nasprotuje. Zaradi tega so prejšnji teden poklicali na zagovor vršilca dolžnosti poljskega veleposlanika v Izraelu, še pred sprejetjem poljskega zakona pa so v izraelskem parlamentu predlagali, da bi morali tudi sami spremeniti svoj zakon o zavračanju holokavsta in vključiti vanj kazensko odgovornost za tiste, ki ne priznavajo oziroma zmanjšujejo vlogo sodelavcev in pomagačev nacistične Nemčije.

Na izraelskem veleposlaništvu v Varšavi so v petek ponovili besede predstavnikov muzeja holokavsta Jad Vašem iz Jeruzalema, da so »poljska taborišča smrti zgodovinsko napačen izraz«, a da novemu zakonu kljub temu nasprotujejo, ker lahko prepreči razkrivanje zgodovinske resnice o tem, kako so med holokavstom Poljaki pomagali Nemcem.

Novemu poljskemu zakonu nasprotujejo tudi na drugi strani Atlantika. Iz Washingtona so posvarili Varšavo, naj ne sprejema zakona, ki bo »ogrozil svobodo govora in znanstveno preučevanje«. Zaskrbljenost je pred dnevi izrazila tudi kanadska zunanja ministrica Chrystia Freeland, ki ima ukrajinske korenine. O tem, da je bil v času nemške okupacije Poljske njen ded po materini strani glavni urednik nacističnega časopisa Krakivski Visti, pišejo tudi kanadski zgodovinarji, ministrica, ki je ostra nasprotnica ruske »aneksije« polotoka Krim, pa je razširjanje teh informacij razglasila za propagandno vojno Moskve.

Razburjenje tudi v Ukrajini

V Varšavi pravijo, da so se o zakonu pripravljeni pogovarjati z zahodnimi partnerji, premier Morawiecki pa da je že ustanovil zgodovinarsko-pravniško skupino, ki bi se morala začeti pogovarjati z Izraelom. »Upamo na dobro voljo naših partnerjev, da bodo hoteli poslušati naše argumente, ne pa zgolj razvnemali spor, ki nima nobenega smisla,« je izjavil predsednik sveta ministrov Jacek Sasin. Novi zakon ne razburja le poljskih zahodnih zaveznic, pravo ogorčenje je povzročil tudi v sosednji Ukrajini, saj prepoveduje tudi slavljenje ukrajinskih nacionalistov in zanikanje ukrajinskih pokolov Poljakov med drugo svetovno vojno.

»Zakon temelji na ocenah, ki so absolutno neobjektivne in kategorično nesprejemljive,« se je razburil ukrajinski predsednik Petro Porošenko. Po njegovih besedah je za razkrivanje zgodovinskih resnic potreben odprt dialog, ne pa prepovedi. Nekateri ukrajinski komentatorji so ugotovili, da je poljski zakon zgolj zrcalna slika zakona, ki ga je ukrajinski parlament sprejel aprila 2015, z njim pa so prepovedali kritiziranje ukrajinskih »domoljubnih junakov«, ki v Varšavi veljajo za klavce poljskega naroda.