Imenovanje Scotta Pruitta, državnega tožilca Oklahome in tesnega zaveznika industrije fosilnih goriv, ki je zanjo vlagal tožbe proti agenciji za okolje (EPA), na njeno čelo, je sprožilo alarm v okoljevarstvenih krogih, saj so bili prepričani, da bo od znotraj razžiral enega temeljnih branikov narave. Okoljska skupina Environmental Working Group ga je razglasila kar za »junaka onesnaževalcev«, pred kratkim objavljena e-pošta, ki jo je moral razkriti po nalogu sodišča, pa je potrdila, da se je v Oklahomi trudil, da bi tamkajšnje tožilstvo delovalo v skladu z željami industrije, tako kot predsednik Donald Trump pa poudarja, da pravila o varovanju okolja zavirajo rast gospodarstva.
»CO2 ni glavni krivec«
Pruitt je izpolnil vsa pričakovanja kritikov in jih v četrtek nagradil z izjavo, da ogljikov dioksid ni glavni povzročitelj podnebnih sprememb in segrevanja ozračja. »Verjamem, da je natančno merjenje človeškega vpliva na podnebje velik izziv ter da obstaja velikansko nesoglasje o ravni tega vpliva. Zato se ne bi strinjal, da je [ogljikov dioksid] glavni povzročitelj segrevanja ozračja, ki ga opažamo,« je sporočil gledalcem televizije CNBC. Težava je, da ne obstaja »velikansko nesoglasje«, pač pa se velikanska večina mednarodne znanstvene skupnosti strinja, da dosedanja spoznanja potrjujejo vlogo CO2 kot glavnega toplogrednega plina, ki segreva podnebje, ter da je za porast tega plina v ozračju kriva človeška dejavnost, od razcveta industrije do intenzivnega kmetovanja.
Takšnim spoznanjem nasprotujejo predvsem ameriški politiki, ki se ponavadi zavarujejo s priznanjem, da »niso znanstveniki«, nato pa sejejo dvom o znanstvenih spoznanjih, v skladu z željami vplivnih lobistov, ki plačujejo za njihove volilne kampanje. Pruittova trditev je v nasprotju z desetletji podnebnih raziskav in analiz, januarja sta ameriška vesoljska agencija Nasa in Nacionalna uprava za oceane in ozračje (NOAA) objavili, da se je povprečna temperatura na planetu od poznega 19. stoletja zvišala za 1,1 stopinje Celzija, kar »so povzročili predvsem povečani izpusti ogljikovega dioksida in drugih človeških izpustov v ozračje«.
Na Pruitta so se usuli očitki, naj prebere spletne strani agencije, ki jo vodi, saj na njih jasno piše, da je ogljikov dioksid ključni toplogredni plin, ti pa »ogrožajo javno zdravje in blaginjo sedanjih in prihodnjih generacij«, ter da »večino toplogrednih plinov povzroča uporaba fosilnih goriv«. Demokratski senator Brian Schatz je njegove izjave nemudoma označil za trapaste, ga razglasil za »podnebnega zanikovalca« ter napovedal, da »bomo demokrati v senatu preverjali njegove nore poglede«. Pruittova izjava je precej bolj radikalna od stališč, ki jih je predstavil na zaslišanju v senatu, kar je sprožilo obtožbe, da je zavajal kongres, zaradi česar bi ga morali odstaviti, kot je zapisal Michael Brune iz vplivne okoljske organizacije Sierra Club.
Proti pravnim
Trumpova Bela hiša, ki je že razveljavila pravila o čiščenju odpadnih voda iz rudnikov, se pripravlja, da razveljavi dve temeljni politiki Obame, s katerima se je lotil podnebnih sprememb, omejevanja izpustov iz vozil ter iz termoelektrarn na premog. Hkrati naj bi po poročanju Washington Posta predlagal 17 odstotkov nižji proračun za NOAA, eno ključnih zveznih agencij za podnebne raziskave. Vlada se podaja na spolzka tla, da bi lahko kršila zvezno zakonodajo, saj ima EPA v skladu z zakonom o čistem zraku pravico nadzirati tudi izpuste ogljikovega dioksida, kar je posredno potrdilo tudi vrhovno sodišče, ko je zavrnilo obravnavanje pritožbe. Toda Pruitt meni, da kongres kot zakonodajna veja oblasti »sploh še ni obravnaval tega vprašanja«.