New York – Donald Trump si je zgradil televizijsko kariero s stavkom »Odpuščen si!«, kar očitno postaja tudi način delovanja v Beli hiši. Iz njegovih krogov prihajajo namigi, da razmišlja o odslovitvi posebnega preiskovalca Roberta Muellerja, ki vodi »rusko preiskavo«, kar bi še poglobilo krizo v Washingtonu.
V tako imenovani »ruski preiskavi« poskušajo ugotoviti, ali obstaja povezava med Trumpovo kampanjo in ruskim vpletanjem v ameriške volitve, v zadnjih tednih pa se vse bolj približuje Trumpu. V njenih mrežah je njegov zet in uradni svetovalec Jared Kushner, pravosodni minister Jeff Sessions pa se je zaradi srečanj z ruskim veleposlanikom v ZDA Sergejem Kisljakom moral izločiti iz usmerjanja preiskave in to prepustiti namestniku Rodu Rosensteinu. Ta je, ko je Trump odstavil direktorja FBI Jamesa Comeyja in so prišli na dan Comeyjevi zapiski, da naj bi predsednik ZDA poskušal vplivati na potek preiskave, imenoval nekdanjega direktorja FBI Roberta Muellerja za posebnega preiskovalca, ki je neodvisen od predsednika.
Orkestrirani napadi
V zadnjih dneh so se po Washingtonu razširili dvomi o Muellerjevi neodvisnosti, predsednikovi zavezniki so zatrdili, da mu ni mogoče zaupati vodenja tako pomembne preiskave. Nekdanji kongresnik desnice Newt Gingrich je zatrdil, da skupina pravnikov, ki jo Mueller oblikuje za preiskavo, kaže, da bo preiskava »nepoštena«. Po njegovih besedah bi bila »napaka, če bi se pretvarjali, da bo delo preiskovalcev nevtralno«. Zasuk je nekoliko presenetljiv, saj so Muellerja ob imenovanju na obeh političnih polih hvalili kot poštenega in nepolitičnega strokovnjaka. Tudi Gingrich je razglasil, da je to »sijajna izbira ... z brezhibnim slovesom odkritosti in poštenosti«.
Toda v ponedeljek zvečer so se razširili namigi, da hoče Trump odpustiti Muellerja. To ne more storiti neposredno, ampak mora ukazati Rosensteinu, ki pa ne kaže navdušenja. Včeraj je na zaslišanju senatnega proračunskega odbora, na katerem so bolj malo razpravljali o proračunu, dejal, da bi se za kaj takega odločil le, če bi imel »zelo dober razlog« za to, in da zdaj tega nima ter bo »branil celovitost preiskave«. V republikanski stranki je nemudoma zazvonil alarm, republikanski vodja spodnjega doma Paul Ryan je dejal, da so to govorice in da je treba pustiti Muellerju, da opravi svoje delo.
Po besedah vplivnega senatorja Lindseyja Grahama bi bila to katastrofa. Demokratski poslanec Adam Schiff, ki sedi v odboru za obveščevalno dejavnost, je dejal, da bi bila to kaplja čez rob, kongres pa ne bi mirno gledal predsednikovega izbiranja preiskovalca po lastnem okusu.
Nove sodne zagate
Bela hiša je zanikala namige Trumpovega prijatelja, poslovneža Chrisa Ruddyja. Toda orkestriran napad iz Trumpovega kroga, ki naj bi ga po nekaterih namigih usmerjal strateg Bele hiše Steve Bannon, kaže na nejevoljo in nemoč, saj bo Muellerjeva preiskava verjetno mesece visela nad vlado in ohromila njeno delo. V ponedeljek so bili njeni člani prvič v polni sestavi in začeli sestanek pod Trumpovo taktirko s petjem hvalnic velikemu vodji.
Toda vlada ima dovolj težav tudi brez ruske preiskave. V ponedeljek je pritožbeno sodišče znova zavrnilo izvajanje predsedniškega ukaza o prepovedi vstopa v ZDA državljanom šestih pretežno muslimanskih držav. Hkrati sta zvezna država Maryland in zvezno območje Columbia, v katerem leži Washington, vložila tožbo, da naj bi predsednik kršil ustavno določilo o prepovedi prejemanja plačil iz tujine. Trump je namreč še vedno lastnik družinskega podjetja, ki ima v lasti hotele. Na očeh je predvsem hotel v Washingtonu, kamor hodijo tuje delegacije, da bi se prikupile predsedniku.