Tako je bil partijski šef, ki obenem zaseda tudi položaj predsednika in vrhovnega poveljnika oboroženih sil, povzdignjen na isto raven z Mao Zedongom, ki ga veliko Kitajcev še vedno obožuje kot začetnika kitajske preobrazbe, in Deng Xiaopingom, ki pa ga mnogi v tej državi ne marajo, češ da je glavni krivec za veliko družbeno razslojenost.
Vsak od Xijevih predhodnikov je partijski teoriji dodal nek svoj koncept, ki so ga vpisali v partijski statut, toda še noben od njih ni bil poimenovan kot »misel« in k nobenemu od njih niso pripisali imena avtorja.
Foto: Jason Lee/Reuters
Nikoli po Maovem obdobju nobena ideološka dopolnitev ni bila vpisana v partijski statut še med trajanjem mandata voditelja, ki mu je bila pripisana. Deng Xiaopingovo »teorijo« so tako dodali šele po njegovi smrti, medtem ko so »teorijo o trojnem zastopanju« nekdanjega partijskega šefa Jiang Zemina in »teorijo o znanstvenem razvoju« Hu Jintaa vpisali po koncu njune vladavine in ne da bi omenili njuni imeni.
Kot še en dokaz Xi Jinpingovega vpliva so delegati, zbrani v svečani dvorani Velike palače narodov, dopolnitev partijskega statuta izglasovali soglasno.
V torek je bil izvoljen tudi novi centralni komite KPK, ki bo imel 205 članov, tako kot doslej, v sredo pa bodo izvolili še politbiro in njegov stalni komite, ki je najvplivnejši organ v kitajski politični strukturi.
Foto: Thomas Peter/Reuters
Partijski kongres se bo končal v sredo, ko se pričakuje, da bodo delegati Xi Jinpingu potrdili drugi mandat na čelu 89-milijonske komunistične partije.