»V Ameriškem poveljstvu na Tihem oceanu smo zaznali, da je Severna Koreja po naših ocenah neuspešno aktivirala izstrelek,« je dejal njegov tiskovni predstavnik Dave Benham. »Videti je, da je eksplodiral takoj, ko se je dvignil s ploščadi v raketnem oporišču,« pa ga je dopolnil neimenovani predstavnik južnokorejske vojske.
Južnokorejsko obrambno ministrstvo pravkar ugotavlja, za kakšno raketo gre, vedo pa, da so v bazi pri mestu Wonsan konec lanskega leta testirali izstrelke srednjega dometa.
Prav tako ni znano, zakaj tokrat poskus ni bil uspešen in ali so pri tem imeli prste vmes Američani, ki so že med mandatom bivšega predsednika Baracka Obame poskušali vdreti v računalniški sistem severnokorejskega poveljstva. Gotovo pa je, da bo Severna Koreja kmalu poskusila znova. Že danes je dala vedeti, da se ne namerava odpovedati svojemu jedrskemu in raketnemu programu, čeprav Washington Pjongjangu grozi, da ne izključujejo niti možnosti razorožitve niti vojaške intervencije.
Kot je ta teden razkril visoki ameriški uradnik, predsednik Donald Trump za zdaj domnevno še vedno razmišlja o sankcijah, pa tudi o protiraketnem ščitu, ki ga pravkar postavljajo v Južni Koreji. Z novimi, še ostrejšimi ukrepi bi izločili Severno Korejo iz globalnega finančnega sistema; napoved takšne namere pa je le še spodbudila Pjongjang, da pospeši razvoj »zmogljivosti za preventivni napad«.
Severna Koreja je ta teden prikazala propagandni video, v katerem njeni izstrelki uničujejo ameriško letalonosilko USS Carl Vinson in streljajo na bombnik B-51. V treh minutah ženski glas v ozadju grozi, da bodo »v grlo letalonosilke zabodli nož, bombnik pa bo padel z neba, potem ko ga bo pogoltnil plameni«.













