ZDA in Turčija vzajemno zamrznili izdajanje vizumov

Državi sta ustavili izdajo vizumov za vse, ki niso priseljenci.

Objavljeno
09. oktober 2017 11.00
Ka. M., STA
Ka. M., STA

Washington, Ankara − Diplomatski spor med ZDA in Turčijo, ki ga je sprožila aretacija turškega uslužbenca na ameriškem konzulatu v Istanbulu, se zaostruje. ZDA so v nedeljo zvečer sporočile, da bodo suspendirale izdajanje vizumov osebam iz Turčije, ki niso priseljenci, Ankara pa se je na to odzvala s sprejetjem enakega ukrepa.

Ker breme zaustavljenega izdajanja vizumov pade na ramena turških in ameriških državljanov, je Turčija danes ZDA pozvala k razveljaviti ukrepa, navaja tiskovna agencija AP. Obenem pa iz Turčije prihaja za zdaj še nepotrjena vest o aretaciji še enega uslužbenca ameriškega konzulata v državi.

»To je prav gotovo zgodovinsko dno v odnosih, vsaj v polpretekli zgodovini,« je situacijo komentiral Soner Cagaptay, direktor turškega raziskovalnega programa na Washington Institute, saj da je zadnji spor takšnega obsega med državama izbruhnil ob turški invaziji na Ciper leta 1974. »Nobena stran ni pripravljena narediti koraka nazaj,« je dodal.

Kot so v nedeljo zvečer sporočili z ameriškega veleposlaništva v Ankari, je vlada zaradi »nedavnih dogodkov« prisiljena ponovno preučiti »zavezanost« Turčije varnosti ameriških misij in osebja v državi. V vmesnem času bodo na vseh ameriških diplomatskih predstavništvih v Turčiji ustavili vse vizumske storitve za osebe, ki niso priseljenci. Vizumov tako ne bodo dobili tisti, ki želijo v ZDA potovati kot turisti, poslovno, z namenom zdravljenja, začasnega dela ali študija, pojasnjuje francoska tiskovna agencija AFP.

Ženska pred vhodom v pisarno ameriškega veleposlaništva v Ankari, kjer izdajajo vizume. Umit Bektas/Reuters

Turčija se je na to novico kmalu odzvala tako, da je še sama napovedala prekinitev »vseh vizumskih storitev« za ameriške državljane, vključno z izdajanjem vizumov po spletu ali na meji. Kot poroča AFP, se je Ankara pri tem ponorčevala iz ukrepa ZDA, saj je turško veleposlaništvo v Washingtonu objavilo sporočilo, ki je bilo očitno bolj ali manj dobeseden prepis ameriškega.

Američani v turških zaporih

V turških zaporih je zaprtih več ameriških državljanov, med njimi krščanski pastor. Letos sta bila aretirana tudi dva lokalna uslužbenca ameriških diplomatskih misij v Turčiji. Za drugega je sodišče v Istanbulu pripor odredilo prejšnjo sredo, ker naj bi bil povezan s skupino v ZDA živečega pridigarja Fethullaha Gülena, ki mu turške oblasti pripisujejo odgovornost za lanski poskus državnega udara. Proti uslužbencu, ki je turški državljan, je bila vložena obtožnica zaradi vohunjenja in poskusa strmoglavljenja vlade.

ZDA so nato v četrtek sporočile, da so zaradi aretacije globoko zaskrbljene in da so vse obtožbe proti uslužbencu povsem neutemeljene.