ZDA menda naklepajo nove sankcije proti Iranu

Administracija predsednika ZDA opozorila Iran zaradi nedeljskega raketnega preizkusa: »Naslednjič bodo posledice.«

Objavljeno
03. februar 2017 08.27
US-POLITICS-TRUMP-FLYNN-BRIEFING
Š. P., STA
Š. P., STA
Washington − Administracija predsednika ZDA Donalda Trumpa menda pripravlja nove sankcije proti Iranu zaradi nedeljskega raketnega preizkusa, ki ga je Trumpov svet za nacionalno varnost obsodil in opozoril Teheran, da bodo naslednjič posledice.

Odnosi z Iranom gredo zdaj po poti, ki ne vodi v izboljšanje. Iran je raketo izstrelil med drugim kot odgovor na Trumpov ukaz o prepovedi vstopa Irancem in državljanom šestih drugih pretežno muslimanskih držav v ZDA.

Washington je izdal opozorilo, Iran je odvrnil, da Trumpa ne bo poslušal, in napovedal dodatne izstrelitve. Trump je v četrtek na srečanju z vodstvom uprave in sindikata Harley-Davidsona zatrdil, da so glede Irana na mizi vse opcije, zvečer pa so ameriški mediji poročali, da se kuhajo nove sankcije.

Te naj ne bi bile nič posebnega, ampak bodo podobne tistim, ki jih je sprejemal predsednik Barack Obama v podobnih primerih. Sankcije zahtevajo senatorji obeh strank, ki so Beli hiši tudi poslali pismo, da mora iransko vodstvo za prenehanje destabilizacijskih dejavnosti občutiti zadosten pritisk z novimi sankcijami.

Pri tem gre za sankcije zaradi raketnih izstrelitev, in ne zaradi jedrskega programa, kar je urejeno s sporazumom med Teheranom in velikimi silami. Trump je med kampanjo napovedoval, da bo od sporazuma odstopil, po zmagi pa se je unesel in tega za zdaj še ni omenil.

Nemški zunanji minister Sigmar Gabriel je med obiskom Washingtona, kjer se je srečal z novim državnim sekretarjem Rexom Tillersonom in podpredsednikom Mikom Penceom, dejal, da ni videl nobenih znamenj o morebitnem odstopu ZDA od sporazuma.