ZDA napovedujejo dodatne pritiske na Sirijo

ZDA namigujejo na nove sankcije proti Damasku. Z včeraj napadenega letališča naj bi danes znova vzletala letala.

Objavljeno
08. april 2017 15.25
New York Protest Syria
Mo. B., STA, Pi. K.
Mo. B., STA, Pi. K.
Ameriški minister za finance Steve Mnuchin je napovedal, da bodo ZDA kot odziv na napad s kemičnim orožjem v Siriji proti slednji uvedle dodatne sankcije. Ameriški državni sekretar Rex Tillerson je medtem ruski odziv na ameriško posredovanje v Siriji označil za razočaranje, Moskva pa od ZDA v zvezi s posredovanjem pričakuje dodatna pojasnila.

Mnuchin je po poročanju STA napovedal dodatne sankcije kot del vojaškega, diplomatskega in finančnega odziva na torkov napad s kemičnim orožjem na mesto Han Šejkun, za katerega ZDA obtožujejo režim sirskega predsednika Bašarja al Asada.

Preberite še:

Predstava za javnost

Ameriške rakete poletele nad režimske tarče v Siriji

Za Rusijo agresija z izmišljenim povodom, na Zahodu več razumevanja

»Uvedli bomo dodatne sankcije proti Siriji kot del naših prizadevanj, da zaustavimo tovrstna dejanja in poudarimo, kako pomembno je po našem mnenju njihovo sankcioniranje,« je Mnuchin dejal na posestvu ameriškega predsednika Donalda Trumpa na Floridi Mar-a-Lago.

Podrobnosti ni razkril, je pa poudaril, da pričakujejo nadaljnji vpliv sankcij na odvračanje posameznikov od poslovanja s Sirijo.

Danes znova napad

Sirski observatorij za človekove pravice danes poroča, da je bilo v letalskem napadu na kraj Henejda v bližini sirske Rake, ki naj bi ga izvedle mednarodne koalicijske sile pod vodstvom ZDA, ubitih najmanj 15 civilistov, med njimi tudi štirje otroci. Najmanj 17 ljudi je bilo v napadu ranjenih, navaja observatorij in pri tem opozarja, da bi lahko število smrtnih žrtev še naraslo, saj so številni ranjeni v kritičnem stanju.

Napad naj bi domnevno izvedle koalicijske sile, ki se borijo proti Islamski državi (IS) v Siriji in Iraku, je še sporočila nevladna organizacija s sedežem v Veliki Britaniji, ki informacije dobiva iz različnih virov v Siriji. Kdo naj bi stal za napadom, observatorij med drugim ugotavlja na podlagi vrste letal, ki so izvedla napad, kraja napada in uporabljenega orožja.

Sirske opozicijske sile se še naprej borijo tudi za prevzem nadzora nad krajem Tabka okoli 40 kilometrov zahodno od Rake, kjer so prejšnji mesec med drugim zavzele vojaško letališče IS. Spopadi za ta kraj so potekali tudi danes, je še sporočil sirski observatorij.

V pričakovanju težavnega obiska

Tillerson je ruski odziv na petkov ameriški raketni napad na sirsko vojaško letališče označil kot pričakovanega, a še vedno razočaranje. Po njegovih besedah namreč kaže na nadaljnjo podporo Rusije Asadovemu režimu. Tillerson tudi pričakuje, da bo njegov obisk v Rusiji v torek in sredo težaven.

Satelitski posnetek letališča po napadu. Foto: DigitalGlobe/AP

Na to kaže tudi odziv ruskega zunanjega ministrstva, ki je sporočilo, da od Tillersona pričakuje pojasnila. »Naj pride in nam razloži, kaj so storili danes. Povedali mu bomo, kaj si mi mislimo o tem,« je v petek po napadu dejala tiskovna predstavnica zunanjega ministrstva Marija Zaharova.

Pričakovati je, da bo ameriška intervencija v Siriji tudi sicer osrednja tema Tillersonovih pogovorov z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom.

Telefonska linija prekinjena

Rusija je medtem danes prekinila dogovor z ZDA, ki je bil namenjen izogibanju incidentom v sirskem zračnem prostoru, kar je napovedala že v petek. Gre sicer za navadno telefonsko povezavo med ameriškimi častniki v operacijskem centru v Katarju in ruskimi častniki v Siriji, prek katere komunicirajo vsakodnevno. Odločitev Moskve, da prekine to komunikacijo, bi lahko po ocenah analitikov dramatično povečala tveganje za pilote in kopenske sile vseh strani.

Nemčija se umika

Nemška obrambna ministrica Ursula von der Leyen je medtem sporočila, da nemška izvidniška letala Tornado ne bodo sodelovala pri morebitnih nadaljnjih napadih ZDA v Siriji. Nemčija je po njenih besedah zelo natančno opredelila svojo vlogo v mednarodni koaliciji za boj proti skrajni skupini Islamska država, in sicer kot izvidništvo v misijah proti skrajnežem.

Kot je pojasnila za nemško televizijo SWR, jih ZDA niti niso prosile za kakršno koli pomoč. Izpostavila je, da odločitev Nemčije ni povezana z napadom s kemičnim orožjem– poudariti želijo le, da bodo letala Tornado uporabili izključno za boj proti IS.

Hangarji včeraj napadene letališča v Siriji. Foto: AP

Napadeno letališče znova deluje

ZDA so v petek z ladij v Sredozemskem morju na vojaško letališče Šajrat v bližini Homsa v pokrajini Idlib izstrelile 59 manevrirnih raket tomahawk. Napad je ukazal Trump, ker so po prepričanju Washingtona s tega letališča sirska letala izvedla torkov napad s kemičnim orožjem v Han Šejkunu. V napadu so uničili skladišča in nekaj drugih objektov, letalska steza pa je ostala nepoškodovana.

Sirski observatorij za človekove pravice je v petek zvečer sporočil, da so s tega letališča znova vzletela letala, ki so napadla tarče blizu Palmire. Niso pa pojasnili, ali je šlo za ruska ali sirska letala.