V torek je pred vrati Tajske pozvonila prihodnost. Predsednik državnega parlamenta Pornpeč Vičičolčaj je uradno predlagal princa Vadžiralongkorna za naslednika umrlega Bumibola Aduljadeja in pozval poslance, naj blagoslovijo novega kralja. »Živel kralj!« je odmevalo po stavbi parlamenta.
To je bil drugi korak v procesu imenovanja novega monarha. Po zakonu iz leta 1924 kralj sam izbira, komu bo zapustil krono. Bumibol je leta 1972 izbral za naslednika princa Vadžiralongkorna, svojega drugega otroka in edinega sina. Tajska je parlamentarna monarhija, zato je morala vlada zaprositi poslance, naj uradno predlagajo prihodnjega kralja in ga pozovejo, naj zasede prestol, ki se je izpraznil po Bumibolovi smrti prejšnji mesec.
Zdaj je treba storiti še zadnji korak: princ Maha Vadžiralongkorn se mora sestati s premierom Prajutom Čanočo in parlamentom ter postati kralj Rama X. Kronanje, so sporočili, bo šele prihodnje leto, ko bodo upepelili posmrtne ostanke umrlega monarha po budističnih običajih. Čeprav so s soglasnimi vzkliki v tajskem parlamentu skoraj odpravili dvome o tem, ali bo princ sploh sprejel krono, ko je po očetovi smrti zaprosil za preložitev svojega ustoličenja, še vedno ostaja vprašanje - kje sploh je Vadžiralongkorn.
Prihaja negotovost
Po nekaterih virih je še vedno v Nemčiji. Po trditvah vladnih predstavnikov pa je že v Bangkoku, kjer pričakujejo avdienco pri bodočem kralju že čez dan ali dva. Vadžiralongkorn ni še ničesar javno izjavil. In kot ponavadi se tudi tokrat zaradi tišine širijo govorice in špekulacije. Malokdo sicer dvomi o tem, da bo dinastija Čakri dobila naslednika po logičnem zaporedju in volji pokojnega monarha, je pa vsem jasno, da z njim prihaja tudi negotovost, ki je precej neugodna v trenutku, ko je tajska družba razdeljena bolj kakor kdaj prej v novejši zgodovini. Čeprav kralj nima prave politične moči, v tej državi po besedah nekega tajskega analitika velja za »nosilni steber politične arhitekture, s katero elite [tudi vojaška in finančna] vladajo državi«.
Po smrti kralja Bumibola se je prestolonaslednik udeležil več dvornih obredov v čast njegovemu očetu, vendar je nadzor nad pripravami na veliki obred kremacije prepustil mlajši sestri, princesi Sirindhorn. Neki tajski akademik je zaupal tujim novinarjem svoje mnenje, da bo Rama X. »vladal z razdalje in prepustil dvorno rutino sestri«.
Od začetka 20. stoletja člani tajske kraljeve družine pošiljajo svoje otroke v Evropo ali ZDA na šolanje, in to zato, pravijo tajski zgodovinarji, da bi pridobili čim več zahodne modernosti in hkrati predstavili Zahodu svojo civilizacijo. Od kolidža Eton in vojaške akademije Woolwich, na kateri sta se šolala kralja Vadžiravud in Pračadipok (Rama VI. in Rama VII.), medicinske fakultete v Massachusettsu, kjer je študiral princ Mahidol Aduljadej in kjer se je rodil tudi kralj Bumibol, pa do Lozane, kjer se je začel (in nato zaradi ustoličenja nehal) izobraževati pred kratkim umrli monarh, je tajski dvor vedno živel s svojo zahodno senco.
Princ Vadžiralongkorn se je šolal v zasebnih šolah v Veliki Britaniji in Avstraliji, vendar je imel najraje Bavarsko, saj je tam lahko živel v miru, odmaknjen od strogih dvornih pravil, čedalje večjih težav v državi in neizogibne medijske radovednosti.
Približno 30 kilometrov jugozahodno od Münchna je po tajskih virih kupil vilo za 12 milijonov evrov z vsaj 15 sobami in več kakor 1400 kvadratnimi metri površine. Viri dodajajo, da v vili živi z nekdanjo stevardeso družbe Thai Airways in da se namerava poročiti z njo (po nekaterih virih je to že storil), z njima pa živi tudi njegov sin iz enega od prejšnjih zakonov.
Davek na nasledstvo
Čeprav se je princ Vadžiralongkorn zelo trudil ločiti svojo zasebnost od javnega življenja, se mu zadnja leta ni uspelo popolnoma izogniti nemškim medijem (zlasti tabloidom), ki so izkoristili vsako, še tako malo, pomembno informacijo za zgodbe o njegovi ekscentričnosti. Fotografije 64-letnega prestolonaslednika s tetoviranimi prsmi in mišicami so zbujale občutek nelagodja med tajskimi rojalisti.
Nemški Manager Magazin je pred dnevi objavil trditev münchenskega finančnega konzulata, da mora Vadžiralongkorn - ker ima prebivališče na Bavarskem - plačati davek na nasledstvo, in ker je bil Bumibol najbogatejši monarh sodobnega sveta, bi lahko to bile milijarde evrov. Tajska vlada je menda pripravljena plačati Nemčiji, kolikor bo hotela, samo da se bo novi kralj nemoteno usedel na izpraznjeni prestol. Bo to storil? Ne bo? Kmalu bomo izvedeli.