»Brutalni napadi na pripadnike manjšine Rohingja v burmanski zvezni državi Rahkine na severu države so bili dobro organizirani, koordinirani in sistematični, njihov namen pa ni bil samo njihov izgon iz Burme, pač pa da tudi preprečijo vrnitev na njihove domove,« so danes v Ženevi objavili preiskovalci Združenih narodov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
To so med drugim ugotovili po opravljenih pogovorih s 65 posamezniki ali skupinami, ki so po 25. avgustu zbežali iz Burme v sosednji Bangladeš. Od takrat je prebežalo že več kot 500.000 pripadnikov te muslimanske manjšine.
Prostovoljci Rohingje, ki želijo z oblikovanjem skupin narediti red pri delitvi cepiva v begunskem taborišču v Bangladešu. Foto: Jorge Silva/Reuters
Kdaj so začeli »operacije čiščenja«?
Poročilo po poročanju nemške tiskovne agencije DPA nasprotuje uradnim navedbam, da se je vladna varnostna operacija začela šele po tem, ko so muslimanski uporniki konec avgusta napadli varnostne postojanke, in trdi, da so se »operacije čiščenja« začele že v začetku avgusta.
Muslimanski manjšini Rohingja v pretežno budistični Burmi zanikajo pravico do državljanstva ter jim omejujejo številne druge pravice. Njihovo gibanje je zelo omejeno, prav tako dostop do osnovnih storitev.