Teroristi izgubili antični Nimrud

Iraške vladne sile so zavzele antično mesto Nimrud, ki leži južno od Mosula in je bil pod nadzorom Islamske države.

Objavljeno
13. november 2016 15.35
J. V., STA
J. V., STA
Bagdad - Iraške vladne sile so popolnoma osvobodile območje Nimrud in dvignile iraško zastavo nad stavbami, so zapisali v sporočilu iraškega skupnega operativnega poveljstva, ki ga povzemajo tudi novinarske agencije. Zavzeli pa so tudi še eno vas jugovzhodno od Nimruda. V sporočilu sicer niso omenili pomembnega arheološkega območja, ki leži približno kilometer od istoimenskega kraja.

Nimrud je arabsko ime za starodavno asirsko mesto Kalhu. Na območju so bile zgrajene ogromne palače in pomembni spomeniki. Mesto je bilo nekaj časa tudi prestolnica starodavnega asirskega kraljestva. Arheološko območje Nimrud je IS aprila lani popolnoma uničil. Videoposnetki uničenja in eksplozij so zaokrožili tudi po spletu.

IS je uničil tudi mnogo starodavnih spomenikov v drugih mestih - v Mosulu, Hatri in Palmiri. Šlo naj bi za postopek uničevanja idolov, ki so po njihovem verovanju prepovedani. Vseeno pa so s prodajo več manjših artefaktov financirali svoje operacije.