Sirska vojska znova zasedla, kar je upornikom uspelo osvojiti

Uporniška ofenziva, s katero so poskušali prebiti obroč okoli Alepa, ni prinesla želenih rezultatov.

Objavljeno
12. november 2016 13.42
TOPSHOT-SYRIA-CONFLICT
Mo. B.
Mo. B.

Alep – Sirskim vladnim silam je znova uspelo osvojiti območja, ki so jih v okviru skupne velike ofenzive v zadnjih dneh poskušale zasesti uporniške sile. Obroč vladnih sil okoli uporniškega dela Alepa je tako znova trdno sklenjen.

Uporniške skupine, ki nadzoruje vzhodni del Alepa, so skupno, veliko ofenzivo začele konec oktobra. Uspelo jim je osvojiti predmestje Dahijet al Asad in vas Minjat, ki leži nedaleč od mesta, a so celotno območje kmalu izgubili. Njihov cilj – prekiniti vladno obleganje mesta – ni bil dosežen.

Vzhodni del mesta so vladne sile obkolile julija. Uporniške skupine so večkrat poskušale prekiniti obleganje – avgusta jim je za mesec dni tudi uspelo –, a zaman.

Po podatkih Združenih narodov je v vzhodnem delu mesta še vedno ujetih 270.000 civilistov. Zadnja humanitarna pomoč je bila dostavljena julija. Svetovalec Združenih narodov za humanitarna vprašanja Jan Egeland je v četrtek posvaril, da so zaloge hrane povsem pri koncu, tista, ki je še ostala, pa je za mnoge predraga.

Po navedbah Sirskega observatorija za človekove pravice, ki ga navaja francoska tiskovna agencija AFP, je bilo med zadnjim poskusom prekinitve obleganja ubitih več kot 450 upornikov, vojakov in civilistov. Največ civilnih žrtev je bilo v vladnem delu mesta, kjer so rakete uporniških skupin ubile tudi 29 otrok.

Nekdaj gospodarska prestolnica Sirije je od sredine leta 2012 razdeljena med vladne in uporniške sile. Po propadu dogovora, sklenjenega med Rusijo in ZDA, ki je Siriji prinesel le nekaj dni zatišja, je Damask ob pomoči ruskih zračnih sil sprožil veliko ofenzivo na mesto.

V petih letih sirske vojne je v danes povsem razkosani državi umrlo že več kot 300.000 ljudi.