Vse bliže najzmogljivejši raketi

Severnokorejski raketni program spremlja tudi jedrski in nič ne kaže, da bi lahko kdo prepričal Pjongjang, naj se mu odreče.

Objavljeno
23. junij 2017 12.24
NORTHKOREA-POLITICS/
Zorana Baković
Zorana Baković

Severna Koreja je v sredo preizkusila še en raketni motor in ameriški vojaški strokovnjaki domnevajo, da bi to lahko bil eden izmed elementov dolgo načrtovane in pripravljane izstrelitve medcelinske balistične rakete.

To je bil prvi poskus te vrste, odkar je severnokorejska posebna raketna enota marca preizkusila tri motorje, o katerih predvidevajo, da lahko ponesejo satelit v orbito ali pa jedrsko bojno glavo na drugo celino.

Zadnji poskus so opravili v oporišču v bližini mesta Junsong, kjer tudi sicer testirajo raketne motorje, najverjetneje pa so ga namerno časovno uskladili s prvim krogom novega varnostnega dialoga med visokimi predstavniki Kitajske in ZDA, ki se je v sredo začel v Washingtonu.

Severna Koreja je bila dejansko osrednja točka dialoga, ki sta ga na ameriški strani vodila državni sekretar Rex Tillerson in obrambni minister Jim Mattis, na kitajski pa član vladnega kabineta Yang Jiechi in član osrednje vojaške komisije Fang Fenghui.

»Kitajska razume, da ZDA v Severni Koreji vidijo največjo varnostno grožnjo,« je Tillerson povedal novinarjem po začetku razprav v sredo. »Spet smo poudarili, da ima Kitajska diplomatsko odgovornost izvesti velik ekonomski in diplomatski pritisk na režim [v Pjongjangu], če hoče preprečiti nadaljnje zaostrovanje v regiji.«


Ameriški zunanji minister Rex Tillerson je Pekingu poslal jasno sporočilo, kaj mora storiti, da bi preprečil nadaljnje zaostrovanje na Korejskem polotoku. Foto: Kevin Lamarque/Reuters

Le dan pozneje se je ameriški predsednik Donald Trump vrnil k svoji »tviter diplomaciji« in objavil mikroblog z dvema stavkoma: »Čeprav cenim napore [kitajskega] predsednika Xi [Jinpinga] & Kitajske, da bi pomagala glede Severne Koreje, nam to ni bilo v pomoč. Pa čeprav vem, da je Kitajska poskusila!«

To je odprlo široko paleto interpretacij ameriških namenov glede korejske krize in številni analitiki domnevajo, da je ta tvit treba brati v kontekstu tistega, v katerem je Trump aprila napovedal, da bodo, če Kitajska ne bo obrzdala severnokorejskih jedrskih in raketnih ambicij, »ZDA to storile same«. Vprašanje je le, ali to pomeni, da bo kmalu sledilo vojaško posredovanje.

Severnokorejsko partijsko glasilo Rodong Sinmun je v četrtek primaknilo še svoje pojasnilo in opozoril svet, da je ameriški predsednik »psihopat«, ki bi bil pripravljen napasti Severno Korejo samo zato, da bi preusmeril pozornost domače javnosti z naraščajočih političnih problemov, s katerimi se spopada v domovini.