Vsi o Parizu, o umorih naših deklet pa nihče

Na vzhodu Ukrajine se neonacisti in islamisti z roko v roki borijo proti separatistom.

Objavljeno
18. november 2015 09.57
UKRAINE-CRISIS/
Polona Frelih, zunanja politika
Polona Frelih, zunanja politika

Ukrajinske varnostne službe bodo dva tedna v povečani pripravljenosti, saj je ukrajinska tajna služba SBU prejela namig o možnih terorističnih napadih v večjih ukrajinskih mestih, kot so Kijev, Dnepropetrovsk, Lvon in Harkov. »Po uničujočih napadih v Parizu smo prejeli informacije o možnih povezavah teroristov Islamske države z islamskimi skrajneži, ki so že v Ukrajini,« je pojasnil ukrajinski predsednik Petro Porošenko.

Zamolčal je, da je ukrajinska oblast že zdavnaj sama na stežaj odprla vrata islamistom, ki se na vzhodu Ukrajine skupaj z neonacisti borijo proti tamkajšnjim separatistom. V ameriškem New York Timesu so se že julija razpisali o treh islamskih bataljonih, ki ukrajinskim ultranacionalističnim bataljonom na vzhodu Ukrajine pomagajo pri obračunu s separatisti Doneške in Luganske narodne republike. Prostovoljne ukrajinske in islamske bataljone, v katerih prevladujejo borci iz Čečenije, je povezalo sovraštvo do Rusov. Čečeni v mestih ob frontni črti so za tamkajšnje Ukrajince resda presenečenje, vendar pozitivno, ugotavlja Andrew Kramer v članku Islamski bataljoni, v katerih so pretežno Čečeni, pomagajo Ukrajini v vojni z uporniki.

Na vzhodu Ukrajine delujejo trije čečenski bataljoni – Džohar Dudajev in Šejk Mansur, v katerih poleg Čečenov delujejo tudi muslimani iz Uzbekistana in Kabardino-Balkarije, v tretjem bataljonu z imenom Krim pa se borijo pretežno krimski Tatari. Vse tri bataljone je ustanovil Čečen z vzdevkom Musliman, ki se je boril proti Rusom v obeh čečenskih vojnah, nato pa je emigriral v Francijo, kjer se je povezal s čečenskim emigrantom na Danskem Iso Musajevom, ki je bil februarja ubit na vzhodu Ukrajine.

»V Ukrajino so nas povabili visoki­ predstavniki ukrajinske vlade, vendar samo ustno,« je Musliman povedal v intervjuju za NYT. Francoske oblasti so v začetku leta zadržale dva borca bataljona Šejk Mansur, ki nosi ime po čečenskem uporniku iz 18. stoletja, saj so sumile, da sta borca Islamske države.

Islamistični bataljoni so podrejeni nacionalističnemu Desnemu (Pravemu) sektorju, ki ga je do nedavnega vodil razvpiti Dmitro Jaroš, ki je pred slabim tednom odstopil s položaja. Uradno zaradi nesoglasij znotraj skrajno desničarskega gibanja, neuradno, ker bi ga v nasprotnem primeru ubili.­ Poleg Desnega sektorja se na vzhodu Ukrajine borijo tudi najemniki bataljonov Azov, ki odkrito uporablja nacistično simboliko, Donbas ter Dnepr 1, o katerem je znano, da ga plačuje razvpiti ukrajinski oligarh Igor Kolomojski.

Množični umori in posilstva

23. oktobra so si strokovnjaki Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) blizu Donecka ogledali množični grobišči s posmrtnimi ostanki približno 400 ubitih civilistov. »Približala se nam je skupina žensk. Povedale so nam, da so najemniki iz bataljonov Azov in Donbas sodelovali v množičnem posilstvu vseh žensk iz vasi – tako 12-letnih deklic kot starejših žensk,« je za Ria Novosti povedal latvijski borec za človekove pravice Einārs Graudinš.

»Našli smo 286 trupel ljudi, ki so bili ubiti s strelom v zatilnik,« je zatrdil premier Doneške narodne republike Aleksander Zaharčenko in dodal, da so to po večini trupla mladih žensk iz Krasnoarmejska, kakih 45 kilometrov iz Donecka, za katerimi se je že zdavnaj izgubila vsaka sled. Po njegovih navedbah je bil na tem območju dejaven zlasti bataljon Dnepr 2. »Zakaj vsi pišejo o terorizmu v Parizu, o umorih naših mladih žensk pa nihče,« so se v zadnjih dneh spraševali ruski ter mediji na vzhodu Ukrajine. Posebna predstavnica Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi za preprečevanje trgovine z ljudmi Madina Jarbusinova je izrazila bojazen, da so bili številnim ubitim civilistom z namenom prodaje odvzeti notranji organi, kar je na območjih oboroženih konfliktov pogosta praksa. Primer Kosovo je samo eden od najbolj razvpitih.

V začetku oktobra je eden od poveljnikov bataljona Dnepr 1 Sergej Litvinov priznal umore civilistov na vzhodu Ukrajine, med njimi žensk in otrok, ter še, da je za to prejemal denarne nagrade oligarha Kolomojskega.