V odzivu na ameriško enostransko prekinitev dialoga o reševanju sirske krize je rusko zunanje ministrstvo zapisalo, da so ZDA v nameri, da bi zamenjale oblast v Damasku, pripravljene skleniti posel s hudičem: teroristi iz Fronte al Nusra. To organizacijo, ki je neposredno povezana z Al Kaido, napadalko na ZDA, so Američani »po ruskih informacijah« tudi oboroževali.
Z ruskega zunanjega ministrstva so sporočili, da obžalujejo, ker so v Washingtonu prekinili ameriško-ruski dialog o vzpostavitvi miru v Siriji, njihova enostranska odločitev pa »ne more izzvati drugega kot globoko razočaranje«. V sporočilu za javnost so zapisali, da se je v zadnjih dnevih ruski zunanji minister Sergej Lavrov trudil v telefonskih pogovorih z ameriškim kolegom Johnom Kerryjem, poskušali da so tudi ruski diplomati v Ženevi, da bi dosegli »normalizacijo« razmer okoli Alepa, »kjer so nezakonito oborožene skupine prekršile prej dogovorjeno premirje«.
»Toda na koncu ameriška stran ni podprla pripravljenosti Rusije, da bi na tem območju razglasili nov 72-urni 'humanitarni premor' med oboroženimi spopadi,« so razkrili na ruskem zunanjem ministrstvu.
»Skrivanje za ščitom«
Odgovor Moskve je nekakšen zgoščen povzetek precej bolj živahnega pogovora z Lavrovom za britanski BBC konec septembra. Že takrat je na vprašanje, ali so Američani v Siriji izgubili nadzor nad sabo in tamkajšnjimi dogodki, odgovoril, da »dokler ne bodo predstavili dokazov, ki bodo pričali o nasprotnem, jih bodisi nadzira al Nusra bodisi sami tiho podpirajo to teroristično organizacijo«.
V sporočilu za javnost je rusko zunanje ministrstvo povzelo tudi obtožbe svojega šefa, da je Washington prekršil tisti del dvostranskega dogovora o sodelovanju v Siriji, ki so ga ZDA in Rusija sprejele 9. septembra, v katerem so se zavezale, da bodo omogočile odprtje ceste za dovoz humanitarne pomoči v vzhodni del Alepa. V Moskvi so povedali, da so sirske vladne sile privolile v ta ruski predlog in se pred tremi tedni začele umikati, toda ZDA niso hotele zagotoviti, da bi to storila tudi vojska opozicije, ki je pod ameriškim nadzorom.
Ruska diplomacija je navedla tudi razloge za takšno ameriško ravnanje: »bodisi jim je vseeno za humanitarne potrebe sirskega prebivalstva, saj to temo izkoriščajo zgolj za lastne politične cilje, bodisi enostavno nimajo moči, da bi vplivali na opozicijske skupine«.
V Moskvi so pojasnili, da so pred prekinitvijo sodelovanja rusko-ameriški pogovori potekali zlasti o Fronti al Nusra, »ki je ni nikdar zavezoval noben dogovor o premirju«. Čeprav je direktor ameriške obveščevalne službe John Brennan že februarja obljubil, kako bo osebno poskrbel, da se bodo v Washingtonu končno opredelili, katera je tako imenovana zmerna opozicija, so se pritožili na ruskem zunanjem ministrstvu, »se administraciji Baracka Obame začuda ni mudilo, da bi ločila protivladne enote, povezane z Washingtonom, od teroristične organizacije, o kateri vsi priznavajo, da je neposredno povezana z Al Kaido, ki je pred 15 leti izvedla napade na ZDA«. Celo nasprotno, so ugotovili v Moskvi, Washington te teroriste »skriva za ščitom«, v katerem so z njo pomešane druge opozicijske skupine, ki so formalno sicer podpisale premirje.
V Moskvi so povedali, da je doslej »Džabhat al Nusra« zlorabila vse »humanitarne premore« za prerazporeditev enot, priprave na nove napade, novačenje mladih bojevnikov in oskrbo z orožjem iz tujine, pri tem pa, kakor so Rusi diplomatsko zapisali, »po naših informacijah ni šlo brez ameriške udeležbe«. ZDA ne le da niso nič naredile proti tej teroristični skupini, so povedali na ministrstvu, ampak so »hkrati v Washingtonu energično nasprotovali temu, da bi jih ustavili mi«. Zato je po mnenju ruske diplomacije sedanja ameriška odločitev o prekinitvi dialoga zgolj odraz tega, da Obamova administracija ni bila sposobna izpolniti tega »ključnega pogoja« za podaljšanje medsebojnega sodelovanja v Siriji.
»Vse bolj se nam zdi, da je Washington v nameri, da bi zamenjal oblast v Damasku, pripravljen skleniti sporazum s hudičem – stopiti v zavezništvo z razvpitimi teroristi, ki nas hočejo vrniti v zgodovino in nam s silo vsaditi nečloveške norme,« so zapisali v sporočilu ruskega zunanjega ministrstva. Zato Moskva poziva Washington, naj še enkrat premisli, kako ves svet gleda na njihova dejanja. Če bo zaradi ameriške odločitve Sirija tarča novih terorističnih napadov, »bo krivda padla na Belo hišo«, zato bi morali v Washingtonu »trezno pretehtati, kakšno prihodnost za sirski narod si želijo«, so v Moskvi zaključili odziv na ameriško prekinitev sodelovanja.













