Dosežen dogovor o evakuaciji uporniškega dela Alepa

Po navedbah upornikov se bo evakuacija civilistov in borcev, ki bodo lahko odšli le z lahkim orožjem, začela že v nekaj urah.

Objavljeno
13. december 2016 13.10
TOPSHOT-SYRIA-CONFLICT-ALEPPO
Mo. B.
Mo. B.

Predstavnik uporniške skupine Nuredin al Zinki Jaser al Jusef je sporočil, da so s posredovanjem Rusije in Turčije dosegli dogovor o takojšnjem začetku evakuacije civilistov in opozicijskih borcev iz dela Alepa, ki je še v rokah upornikov. Evakuacija se bo predvidoma začela v sredo zgodaj zjutraj.

»V prvi fazi, že čez nekaj urah, se bo začela evakuacija civilistov in ranjenih, nato pa bodo odšli borci, oboroženi le z lahkim orožjem,« je povedal. Odhajajoče bodo z avtobusi odpeljali na uporniška ozemlja zahodno od Alepa oziroma v provinco Idlib. Po nekaterih podatkih bo koridor za umik odprt do noči na četrtek.

Del Alepa, ki ga po hudih ozemeljskih izgubah v zadnjih tednih še nadzorujejo uporniki, je tik pred padcem. V njihovih rokah je po ruskih trditvah manj kot dva odstotka ozemlja, ki so ga nadzorovali pred začetkom silovite vladne ofenzive sredi novembra. Vladne sile po poročanju Reutersa »čistijo« alepske soseske, ki so jih zasedle včeraj, potem ko so se uporniki umaknili v nekaj okolišev zahodno od reke Kuveig.

Za povečavo kliknite na zemljevid.

Združeni narodi so danes opozarjali na vse pogostejša poročila o grozodejstvih, ki da so bila v zadnjih nekaj urah zagrešena nad civilisti v zavzetem delu mesta. Po navedbah Svetovne organizacije so vladne sile v štirih soseskah vzhodnega Alepa pobile najmanj 82 civilistov. Tiskovni predstavnik urada ZN za človekove pravice Rupert Colville je na novinarski konferenci povedal, da imajo kredibilna poročila s terena in tudi imena žrtev, med katerimi je bilo 11 žensk in 13 otrok. »Poročila, ki jih prejemamo, pravijo, da ljudi streljajo med begom na ulicah in v njihovih domovih.« Po njegovih podatkih je v »peklenski kot« − uporniško ozemlje, veliko manj kot kvadratni kilometer − stisnjenih na tisoče civilistov. Jens Laerke, prav tako iz ZN, je ob tem ugotovil, da je človečnost v Alepu povsem odpovedala.

Po navedbah BBC del mesta, ki je še pod nadzorom upornikov, silovito obstreljujejo, čeprav je tam ujetih do 50.000 civilistov; njihovo natančno število sicer ni jasno. Svetovalec ZN za humanitarna vprašanja Jan Egeland je na tviterju opozoril, da so sirske in ruske oblasti »odgovorne za vsa grozodejstva, ki jih zmagoviti borci v Alepu izvajajo prav zdaj«. Na njegove besede so se odzvali v Kremlju, od koder so sporočili, da Egeland nima pravih informacij o tem, kaj se v resnici dogaja v Alepu. Grozodejstva »v resnici izvajajo teroristične skupine«, je zatrdil tiskovni predstavnik Vladimirja Putina Dmitrij Peskov.

Ogorčeni spopadi so nekdaj uporniške dele Alepa spremenili v kup ruševin. Foto: George Ourfalian/AFP

Nevladni Sirski observatorij za človekove pravice, ki ima sedež v Londonu, medtem poroča, da je bitka za Alep pri koncu in da je »popolni padec« le še vprašanje »zelo omejenega« časa. Poročil o pobojih civilistov ni potrdil.

Z Alepom uporniške sile izgubljajo še zadnje večje sirsko mesto. Je pa v njihovih rokah še vedno večina podeželja zahodno od Alepa in provinca Idlib. Padec Alepa bo za vladne sile, ki jih podpirajo ruske zračne sile, Iran in šiitske milice, največja zmaga v skoraj šestletni vojni. Z njo bodo trdno v rokah režima Bašarja al Asada štiri največja sirska mesta ter priobalni pas.