Ankete napovedujejo tesen izid hrvaških volitev

Za zdaj kaže, da bo relativna zmagovalka levosredinska koalicija.

Objavljeno
10. september 2016 14.22
Dejan Vodovnik, Zagreb
Dejan Vodovnik, Zagreb

Zagreb – Deset mesecev po rednih volitvah bodo hrvaški državljani, približno 3,7 milijona jih je vpisanih v volilne imenike, jutri spet volili. Napovedi kažejo tesen izid in ponovno dolgotrajno sestavljanje parlamentarne večine ter vlade.

Agencije in mediji so kar tekmovali, kdo bo prej in obširneje raziskal »utrip« javnega mnenja pred jutrišnji predčasnimi volitvami in komu (naj)bolje kaže pri sestavi prihodnje parlamentarne večine in hrvaške vlade, za katero bo po volitvah treba imeti najmanj 76 poslancev v 151-članskem hrvaškem saboru. Zadnje raziskave pred današnjim volilnim molkom napovedujejo levosredinsko Narodno koalicijo, zbrano pod dežnikom SDP kot jutrišnjo relativno zmagovalko, le mandat ali dva manj naj bi volivci namenili desni HDZ.

Nepomemben člen naj ne bi ostal niti prvi mož Zagreba Milan Bandić s svojo stranko, ki mu, kot menijo analitiki, »predvsem zaradi populizma delnice pred jutrišnjim dnem« rastejo. Če mu bodo volivci res namenili »pet in še kakšen mandat več«, kot kažejo napovedi, bo zanimivo počakati na Bandićevo odločitev, komu se bo priklonil. Kar nekajkrat je namreč glasno okrcal tako levico kot desnico, s katerima menda noče imeti nobenih opravkov.

Opolnoči se je 25-dnevna volilna kampanja končala. Volivcem so politiki obljubljali marsikaj; Bandić se je že vedel kot novi premier, ko je objemal in po ramenih trepljal številne znane in manj znane Hrvate in Hrvatice, HDZ je obljubil najmanj 180.000 novih delovnih mest, enako levosredinska SDP, ki je dodala še nekaj »prostih delovnih mest« v državni upravi. Kako se bodo odzvali volivci, bo znano jutri malo po polnoči, ko je Državna volilna komisija napovedala prve neuradne (in nepopolne) izide.

Povolilne kombinacije

Ugibanj, zbranih v vprašanju, kaj potem, je veliko, še posebno, če drži, da je koalicijski potencial levosredinske Narodne koalicije boren, po drugi strani pa si desna HDZ, kljub napovedanim manj sedežem v saboru lahko obeta več koalicijskih partnerjev. Vendar je treba vedeti, da v hrvaški politiki pri prevzemanju položajev na oblasti nobena strankarska kombinacija ni nemogoča.

Če bodo rezultati med dvema blokoma res tako izenačeni, kot kažejo napovedi, se zdi najverjetnejša možnost, da bodo pri sestavljanju nove vlade tako lahko spet odločilni poslanci stranke Most neodvisnih list, čeprav se jim po nekaterih anketah obeta veliko manj poslancev (12 ali 13), kot so jih dobili na rednih parlamentarnih volitvah novembra lani, ko so zasedli 19 sedežev. Ni jih malo, ki so prepričani, da se Hrvaški spet obeta vlada HDZ in Mosta neodvisnih list; in nemara še katere manjše stranke, ki bi v povolilni koaliciji prepoznala svoj interes.

Ni še čas za rdeče-modro koalicijo

V predvolilnem času se je kot ena »resnejših« možnosti velikokrat omenjala velika koalicija med HDZ in SDP. Vendar se političnim analitikom ta možnost ne zdi verjetna. Vsaj za zdaj ne; morda ko bosta veliki stranki, torej HDZ in SDP spoznali, da »vrag odnesel šalo« in da ni več možnosti za dolgotrajnejšo in trdnejšo parlamentarno večino.

Zato tudi niso niti najmanj nenavadne napovedi, da naj bi hrvaški volivci morali še enkrat na »ponovljene« predčasne parlamentarne volitve, morda maja prihodnje leto, ko so predvidene lokalne volitve. Takrat naj bi bil politični teren za velike rdeče-modre hrvaške koalicije že povsem pripravljen.