Tudi za Grabar-Kitarovićevo arbitraža brez pomena

Po besedah hrvaške predsednice Hrvaška ne bo sprejela odločitve arbitražnega procesa, ne glede na to, kakšna bo.

Objavljeno
26. junij 2017 22.19
afp-HUNGARY-CROATIA
K.M., STA
K.M., STA

Zagreb - Hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović je v nedeljskem nagovoru na slovesnem sprejemu ob hrvaškem dnevu državnosti v Zagrebu zatrdila, da Hrvaška ne bo dovolila implementacije odločitve arbitražnega sodišča o meji s Slovenijo, ne glede na to, kakšna bo. Hrvaški državni vrh sicer ocenjuje, da se po objavi arbitražne sodbe ne bo zgodilo »nič posebnega«.

Po poročanju STA je Grabar-Kitarovićeva v nagovoru v svojemu uradu na Pantovčaku med drugim ponovila hrvaško stališče, da je mednarodna arbitraža o meji s Slovenijo »nepovratno kontaminirana« in da Hrvaška v skladu s 60. členom dunajske konvencije o pravu mednarodnih pogodb ne bo sprejela nobene odločitve arbitražnega sodišča, ker ni več udeleženka arbitražnega procesa.

Arbitražno sodišče je napovedalo, da bo sodbo objavilo v četrtek, implementacijo odločitve pa v skladu z arbitražnim sporazumom pričakuje v šestih mesecih. »Pripravljeni smo nemudoma začeti pogajanja, zato Slovenijo pozivam k pogajalski mizi. Menim, da smo dolžni pokazati zrelost in sposobnost, da bi to vprašanje uredili na dvostranski ravni,« je povedala.

Slovenski premier Miro Cerar je sicer v pogovoru za Delo izjavil, da se je Slovenija pripravljena pogovarjati s hrvaško stranjo samo o izvršitvi odločbe arbitražnega sodišča, kar ne pomeni ponovnih pogajanj o meji. Poudaril je, da ima slovenska vlada pripravljene različne scenarije v zvezi s četrtkovo odločitvijo arbitražnega sodišča.

Predsednik hrvaškega sabora Gordan Jandroković (HDZ) je danes izjavil, da se po objavi odločitve arbitražnega sodišča ne bo zgodilo »nič posebnega«, ker je Hrvaška svojo odločitev o tem sodišču že sprejela, poroča STA.

V današnji oddaji hrvaškega radia Z Markova trga o delovanju hrvaškega parlamenta je izrazil upanje, da bosta vrhova obeh držav imela dovolj politične zrelosti, ne glede na različna stališča v zvezi s četrtkovo sodbo, in našla način za kakovostno sodelovanje na mnogih področjih, kot so gospodarstvo, evropska vprašanja, turizem, kultura in vrsta drugih, ki povezujejo državi. »Škoda bi bilo, če bi zaradi tega primera prišlo do poslabšanja vseh odnosov s Slovenijo,« je po poročanju STA dejal Jandroković.