Zagreb – Začelo se je z aprilsko pobudo skrajne desničarske Hrvaške stranke prava – Ante Starčević in sklepom vlade, nadaljevalo z ostrimi besedami, zdaj se končuje s sklepom ustavnega sodišča. Stjepan Mesić mora zapustiti prostore, v katerih je uradoval kot nekdanji predsednik od leta 2010.
»To je obračun z menoj,« je bil edini Mesićev komentar, potem ko so poslanci sabora potrdili predlog, da mu ne bodo več plačevali iz državnega proračuna administrativnih stroškov urada, službenega avtomobila in voznika, temveč zgolj stroške varnostnika, do katerega bo imel pravico za nedoločen čas. Mesiću je namreč po takratnem zakonu pripadla dosmrtna pravica do svojega urada, lahko je zaposlil tudi dva državna uradnika. Vlada, ki jo je takrat vodil Tihomir Orešković, je pojasnila, da bodo z zaprtjem privarčevali približno 100.000 evrov na leto. V predlogu so zapisali, da bo imel v prihodnje vsak predsednik ali predsednica države po koncu mandata pravico do svojega urada največ pet let.
Stjepan Mesić, ki je vodil Hrvaško dva mandata (od leta 2000 do 2010), se je pritožil na ustavno sodišče, to pa je te dni zavrnilo Mesićevo zahtevo o presoji ustavnosti sprememb zakona o posebnih pravicah predsednika republike po koncu mandata, kot se imenuje zakon, s katerim je oblast zaprla njegov urad. Ustavno sodišče je ocenilo, da institucija hrvaškega predsednika po poteku mandata ni ustavna kategorija.
»Maščevanje
Ni prišel v parlament
Kje bo odslej deloval, ni jasno, morda tudi Mesiću ne, saj pred javnostjo noče govoriti o tem. V Zvezi hrvaških antifašistov, Mesić je njen častni predsednik, so mu ponudili, da si uredi urad v njihovih prostorih, vendar jim – vsaj za zdaj – še ni odgovoril. Mesić se je letos udeležil tudi predčasnih parlamentarnih volitev. V lov na glasove, zlasti preferenčne, je odšel na listi Hrvaške stranke upokojencev. V parlament ni prišel, zbral je komaj nekaj več kot 5000 glasov volivcev.
Minister za upravljanje državne lastnine Goran Marić je sporočil medijem, da se bodo »o vseh potrebnih postopkih za izselitev Stjepana Mesića iz vile« dogovorili do konca tega tedna, kar pomeni, da bo urad nekdanjega predsednika izpraznjen pričakal novo leto.
Ivo Josipović nima tovrstnih težav. Po koncu predsedniškega mandata, ki mu je potekel februarja lani, se je vrnil na delovno mesto profesorja na pravno fakulteto, urad pa je zavrnil.













