Budimpešta – Ker predlagani ustavni amandma, ki bi na Madžarskem prepovedal iz Bruslja »vsiljeno« solidarnostno razmestitev na staro celino že prispelih migrantov, ni bil dovolj oster, sta danes vladajoči stranki Fidesz zmanjkala dva glasova podpore iz opozicije, da bi bil sprejet s potrebno dvotretjinsko večino.
To je bil v zadnjem času že drugi poraz madžarskega premiera Viktorja Orbána v borbi proti »skupni« priseljenski politiki Evropske unije, ki od njegove države terja, da sprejme 1294 od okoli 160.000 prosilcev za azil, ki jim je že uspelo vstopiti v EU. Prvega je doživel na začetku oktobra, ko je na referendum o tej »vsiljeni« begunski kvoti prišlo premalo ljudi, da bi bi bil veljaven. A ker se je kar 98 odstotkov udeležencev glasovanja oziroma 3,3 milijona Madžarov izreklo proti, je Orbán po njem vseeno razglasil zmago, ki da od njega zahteva ukrepanje tako doma kot v tujini. Eden od njegovih načrtovanih domačih ukrepov je bilo ponovno spreminjanje temeljnega pravnega akta v državi, ki bi prepovedal od zunaj vsiljeno nameščanje in tujcev na madžarskem ozemlju.

Poslanci Jobbika. Foto: Attila Kisbenedek/AFP
Danes so o njem odločali v parlamentu, za sprejetje ustavnega amandmaja pa bi potrebovali dvotretjinsko podporo. Za las oziroma dva glasova oziroa 0,2 odstotka jim ni uspelo. Za dopolnilo je glasovalo vseh 131 poslancev vladajoče koalicije med Orbánovo stranko Fidesz in krščansko-demokratsko ljudsko stranko (65,8 odstotka glasov), opozicija pa je glasovanje bojkotirala.
V od vladajočega Fidesza še bolj desni opozicijski stranki Jobbik, ki ima do pribežnikov še ostrejša stališča kot vlada, so povedali, da bi amandma podprli, če bi bil bolj uravnotežen in bi enakopravno obravnaval tujce ne glede na njihovo imetje. V stranki nasprotujejo dosedanji vladni politiki, ki premožnim tujcem zlasti iz Rusije, Kitajske in Bližnjega vzhoda omogoča nakup državnih obveznic, v zameno pa dobijo dovoljenje za bivanje na Madžarskem oziroma EU. »Ne bogatim ne revnim tujcem ne bi smeli dovoliti, da se naselijo na Madžarskem,« je izjavil voditelj Jobbika Gábor Vona. Ker Orbán, ki je Jobbikove zahteve označil za izsiljevanje, ni hotel popustiti, sta mu zmanjkala dva glasova.
Vsaj na mednarodnem prizorišču bo včerajšnje dogajanje v madžarskem parlamentu Orbán težko prodal kot uspeh, doma pa mu podobno kot »poraz« na oktobrskem referendumu ne bo pretirano škodil, je prepričan analitik Róbert László iz budimpeštanskega mnenjskega središča Political Capital. Kakor je povedal za britanski dnevnik Guardian, »bo v Bruslju zdaj Orbánova pozicija slabša, doma pa bo fiasko le začasen,« saj njegovi vladajoči stranki Fidesz javnomnenjske raziskave še vedno obetajo ponovni blesteči uspeh na parlamentarnih volitvah čez dve leti.













