Budimpešta – Več kot osem milijonov madžarskih volivce je danes vabljenih na referendum o begunskih kvotah. Z DA ali NE morajo odgovoriti na vprašanje: Ali želite, da Evropska unija odloča o obvezni premestitvi nemadžarskih državljanov na Madžarsko, in to brez parlamentarne odobritve? Da bo prevladal vladni NE, ni nobenega dvoma, je pa glavno vprašanje, ali bo udeležba zadostna, da bo referendum tudi obveljal.
V skladu z zakonodajo, bo referendum veljaven le pod pogojem, da se ga udeleži polovica od skoraj 8,3 milijona volilnih upravičencev. Ena zadnjih javnomnenjskih raziskav, ki jo je opravil Publicus, o njej pa poroča spletni portal budapestbeacon.com, kaže, da naj bi bila udeležba okoli 46-odstotna. Pri tem naj bi več kot 90 odstotkov udeležencev zavrnilo begunske kvote, določene s strani Bruslja.
Spletni portal ob tem dodaja, da je vlada za predvolilno kampanjo in spodbujanje volilne udeležbe namenila nekaj več kot 35 milijonov evrov.
Volišča so se odprla danes ob 6. uri, zaprla se bodo ob 19. uri. Prve rezultate po poročanju dailynewshungary.com pričakujejo med 20. in 22. uro. Do 13. ure je po podatkih volilne komisije svoj glas oddalo nekaj več kot 23 odstotkov volilnih udeležencev.
Med tistimi, ki so že glasovali, je tudi madžarski premier Viktor Orban. »Ponosni smo, da smo prvi, ki lahko glasujemo o tem vprašanju, na žalost smo edini,« je povedal na volišču v Budimpešti.
Madžarski referendum ni požel pretiranega navdušenja v Bruslju. Eden zadnjih, ki je komentiral današnje dogajanje v članici EU, je bil predsednik evropskega parlamenta Martin Schulz. V danes objavljenem intervjuju, ki ga povzema Reuters, je dejal, da vlada z referendumskim odločanjem o obveznih kvotah »igra nevarno igro«, saj da s tem pod vprašaj postavlja legitimnost evropske zakonodaje. Ob tem je voditelje EU pozval, naj članicam iz vzhodne Evrope dajo jasno vedeti, da »solidarnost in enosmerna ulica«.
Več o madžarskem referendumu preberite TUKAJ.













