Naserja Orića oprostili obtožb o vojnih zločinih

Obtožnica ga je bremenila uboja enega srbskega ujetnika in sodelovanja pri še dveh ubojih na območju Srebrenice leta 1992.

Objavljeno
09. oktober 2017 12.46
Ka. M., STA
Ka. M., STA

Sarajevo − Sodišče v Sarajevu je danes vojnega poveljnika bošnjaških sil Naserja Orića oprostilo obtožb o vojnih zločinih med vojno v BiH. Orić je bil skupaj s Sabahudinom Muhićem, ki ga je sodišče prav tako oprostilo, obtožen uboja treh srbskih vojnih ujetnikov v vaseh Zalazje, Lolići in Kunjerac na območju Srebrenice leta 1992.

Orića je obtožnica bremenila, da je ubil enega od ujetnikov in pomagal pri uboju preostalih dveh. Enako kot Muhić se je pred sodiščem izrekel za nedolžnega.

Orić je bil med vojno v BiH med letoma 1993 in 1995 poveljnik 28. divizije vojske BiH in je vodil obrambo bošnjaške enklave Srebrenice, vse dokler je niso zavzeli bosanski Srbi 11. julija 1995. Haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije ga je leta 2008 oprostilo vseh obtožb vojnih zločinov nad Srbi v okolici Srebrenice v letih 1992 in 1993.

Oriću so za vojne zločine sodili v Haagu in BiH

A ker haaška sodba Srbije ni zadovoljila, je srbsko tožilstvo proti njemu odprlo preiskavo zaradi suma, da je s še štirimi osebami 12. julija 1992 storil vojni zločin v kraju Zalazje, kjer je bilo ubitih devet srbskih civilistov.

Na podlagi te preiskave je Srbija februarja 2014 izdala mednarodno tiralico, Orića so 10. junija 2015 prijeli v Švici. Aretaciji je sledil je prepir med Srbijo in BiH v zvezi z njegovo izročitvijo, Švica pa ga je nato 26. junija izročila BiH, potem ko je tamkajšnje tožilstvo potrdilo, da je tudi samo odprlo preiskavo proti njemu.

Prijetje Orića je naletelo na ogorčen odziv združenj svojcev žrtev genocida v Srebrenici, v katerem so sile bosanskih Srbov v dneh po 11. juliju 1995 ubile več kot 8000 Bošnjakov.

Njegova obramba je sicer haaško sodišče pozvala, naj ustavi postopek na sodišču BiH z argumentom, da so mu za iste zločine že sodili v Haagu. Zahtevo so zavrnili, saj so mu na haaškem sodišču sodili po poveljniški odgovornosti, v Sarajevu pa se je branil obtožb po osebni odgovornosti.

Obramba je več čas pričakovala takšno razsodbo

Med sojenjem je samo ena priča z zakrito identiteto zatrdila, da je osebno videla Orića in Muhića, kako ubijata zajete civiliste. Obramba je na drugi strani pripeljala 18 prič, ki so dejale, da obtoženca sploh nista bila na kraju zločina v času, ko je bilo dejanje storjeno.

Izrek sodbe so spremljali številni Orićevi privrženci kot tudi člani različnih društev, v katerih so zbrane družine srbskih žrtev vojne v BiH. Zgradbo državnega sodišča je zato danes varovalo veliko število policistov, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

Orić (denso) ob odhodu s sodišča. Foto: Elvis Barukčić/AFP

Zbrani Bošnjaki so pozdravili sodbo, medtem ko so predstavniki srbskih društev sodišču očitali pristranskost.

»Za nas je junak, pogumen mož, ki se je boril s tisto nekaj malega, kar je imel,« je dejala Kada Hotić iz združenja Matere Srebrenice, ki je v genocidu izgubila, sina, moža in dva brata.

»Ne glede na to, da je sodišče sprejelo takšno odločitev, je Naser Orić bil in ostaja vojni zločinec,« pa je dejal eden od zbranih Srbov iz Srebrenice.

Orić je ob prihodu s sodišča, kjer ga je z aplavzom pozdravila zbrana množica, izjavil samo, da je pravici zadoščeno. Njegova odvetnica Lejla Čović je dodala, da je obramba ves čas pričakovala takšno razsodbo.

Predsednik Republike Srbske Miroslav Dodik je Srbe, ki delajo na sodišču BiH, pozval, naj zapustijo to institucijo, ker je sodba Oriću točka, preko katere ni mogoče iti. »Oprostilna sodba Naserju Oriću je dokaz, da v tej državi ni kazni za očitne zločine, storjene nad Srbi,« je zatrdil.