Zagreb – V hrvaški prestolnici vsaj še nekaj časa ne bo novih volitev. Na začetku tedna so v drugem poskusu komaj sestavili zagrebško mestno skupščino. Prvi poskus ni bil uspešen, ker mestni svetniki neodvisne liste nekdanjih hadezejevcev Brune Esih in Zlatka Hasanbegovića niso dobili zagotovila za spremembo imena Trga maršala Tita v Trg Republike Hrvaške.
Nato se je, potem ko je bilo menda že vse dogovorjeno, začela drama. Namesto 26 podpisov za odstranitev Titovega imena so jih zbrali samo 25. Manjkal je podpis dvakratnega hrvaškega oskarjevca z Bandićeve liste Branka Lustiga. Lustig, ki je sicer Jud iz Osijeka, je po čudežu preživel Auschwitz. Nato je igral v domačih partizanskih filmih, denimo v filmu Kozara in Ne obračaj se, sinko, ugledno svetovno kariero pa je zgradil kot producent z največjimi imeni ameriške kinematografije. Za filma Gladiator in Schindlerjev seznam so Lustiga nagradili z oskarjema.
V Zagrebu je znan kot velik podpornik Milana Bandića, kateri se mu večkrat oddolži ne samo s podporo njegovim velikim projektom, kakršen je Festival strpnosti, ampak ga kljub njegovi visoki starosti uvršča na svojo listo. Ko so začeli govoriti o spremembi imena Trga maršala Tita, je Lustig še v četrtek trdil, da se mu to ne zdi sporno. »Kot predstavnik in del večine, ki predlaga spremembo, bom verjetno podpisal. Ostal bom zvest skupini, ki ji pripadam,« je izjavljal. Nato so se pojavili javni pozivi, med drugim javno pismo igralca Vilija Matule, ki ga je prosil: »Ne ubijajte svoje identitete. Ne podpisujte dokumenta o odstranitvi Tita.«
In 85-letni Lustig se je tudi zaradi svojih visokih let odločil za mirovanje mandata. Samo ugibamo lahko, ali je bilo prav omenjeno pismo ključno za to, da se je odpovedal mandatu v skupščini, ali je šlo za kaj drugega, saj v judovski skupnosti kakršno koli sodelovanje s filoustaško in revizionistično dvojico Esih-Hasanbegović odkrito prezirajo. Lustiga je hitro zamenjal zdravnik Vjekoslav Jelač, ki je bil nekoč na listi HSLS, zdaj je na Bandićevi listi. Jelaču niso tuje menjave strank, še manj to velja za imena trgov.
Pomoč na desnici
Toda treba je povedati, da je Bandić ponujal koalicijo vsem in da gotovo ne bi spreminjali imena Trga maršala Tita, zaradi česar zdaj negoduje leva opozicija, če bi sprejeli njegovo ponudbo. Vendar se to ni zgodilo, in ker se Bandić ni mogel povezati s svojimi nekdanjimi prijatelji, se je obrnil na desnico in zdaj s svojimi 14 glasovi, hadezejevskimi sedmimi glasovi in petimi glasovi neodvisne liste dobil minimalno večino 26 glasov v mestni skupščini, v kateri je 51 sedežev. HDZ je dobil položaj predsednika mestne skupščine, Hasanbegović pa najbolj želeni odbor – tisti za poimenovanje ulic in trgov.
Bandić je tako lahko miren do decembra, ko bodo glasovali o mestnem proračunu. Toda ni izključeno, da bo sedanji župan obdržal svoj položaj, tudi če proračuna ne bodo sprejeli. Čedalje pogosteje je slišati mnenja, da bi lahko vrnili staro zakonsko rešitev, ki jo je SDP prav zaradi Bandića spremenil. To pomeni, da bi, če proračuna ne bi izglasovali, razpisali volitve samo za predstavniški organ, torej skupščino, ne pa tudi za župana. Toda takšnih sprememb ne podpira samo Bandić, ampak bi tudi v HDZ radi tako zaščitili več svojih županov, denimo Oparo v Splitu, saj so njihovi položaji večinoma odvisni od nepredvidljivih in muhastih odločitev manjših koalicijskih partnerjev, denimo razvpitega Keruma ...
Za Bandića in mnoge druge je takšna zakonska sprememba morda celo pomembnejša od stežka pridobljene večine v mestni skupščini. Ni namreč zelo verjetno, da bo sprememba imena Trga maršala Tita edino, kar bo med šestim – in, če sodimo po začetku, ne prav lahkim – Bandićevim mandatom zahteval Hasanbegović, pozabiti pa ne smemo niti na HDZ.