Madžarski parlament je danes izglasoval avtomatično pridržanje za vse prosilce za azil v begunskih sprejemnih centrih na južni meji. Ukrep je že sprožil zaskrbljenost organizacij za človekove pravice, poroča Slovenska tiskovna agencija.
»Nezakoniti migranti bodo morali v prihodnosti počakati na odločitev o njihovi prošnji za azil v tranzitnih območjih na meji,« je še zapisano v zakonu, ki ga je madžarski parlament objavil na svoji spletni strani.
Za zakon je glasovalo 138 poslancev, šest jih je bilo proti, 22 poslancev se je glasovanja vzdržalo. Zakonodajo naj bi na Madžarskem pripravili v luči zadnjih terorističnih napadov v Evropi.
Kot predvideva nova madžarska zakonodaja, bodo zdaj pridržali ali namestili v sprejemne centre za begunce vse prosilce za azil, ki bodo vstopili na Madžarsko, kot tudi tiste, ki so že v državi. S tem jim bodo preprečili, da bi se, dokler bo njihova prošnja za azil v obravnavi, svobodno gibali po državi ali jo zapustili. Hkrati so na Madžarskem tudi skrajšali rok za pritožbo proti zavrnjeni prošnji za azil na tri dni.
Pristojne oblasti bodo morale nato pritožbo sodišču predati prav tako v treh dneh. Sodišča naj bi zaslišala prosilce za azil osebno v tranzitnih območjih ali po telefonu. Prav tako bo prošnjo za azil na Madžarskem odslej mogoče vložiti samo v tranzitnih območjih na meji. Madžarske oblasti bodo tudi lahko zaustavile azilni postopek, če prosilec za azil ne bo pripravljen podati izjave in bo zavrnil odvzem prstnih odtisov in fotografiranje.
Organizacija za človekove pravice Amnesty International je že prejšnji mesec ocenila, da nova madžarska zakonodaja »ne spoštuje temeljnega načela EU, ki prepoveduje pridržanje nekoga zato, ker je vložil prošnjo za azil«.
Odzval se je tudi Visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UNHCR) in ocenil, da bo nova madžarska zakonodaja o avtomatičnem pridržanju vseh prosilcev za azil imela grozljive posledice. Kot so opozorili pri UNHCR, bodo odrasli in otroci prisiljeni bivati v transportnih zabojnikih, obdajala pa jih bo visoka ograja z ostrimi rezili.
»Nova zakonodaja krši obveze Madžarske glede mednarodne in evropske zakonodaje in bo imela grozljive fizične in psihološke posledice na ženske, moške in otroke, ki so že doslej zelo trpeli,« je po poročanju STA dejala tiskovna predstavnica UNHCR Cécile Pouilly. Dodala je, da je pridržanje prosilcev za azil v skladu z mednarodno in evropsko zakonodajo upravičeno le, če ni mogoče izvesti drugih primernih alternativnih ukrepov.