Projekt Esih in predsednica Kolinda

Kandidatura konservativke Brune Esih je močno vzvalovila HDZ. Manipuliranje s predsedničinim imenom?

Objavljeno
02. april 2017 21.14
Dejan Vodovnik
Dejan Vodovnik
Zagreb – »Ne, nikakor nisem­ povezana z lokalnimi­ volitvami.­ Še manj s kandidaturo Brune Esih za zagrebško županjo,« je na novinarsko vprašanje, ali držijo omenjena ugibanja, zatrdila predsednica Kolinda Grabar Kitarović. Precejšen del javnosti ji verjame, nekaj pa je še vedno nejevernih Tomažev.

Ko je Bruna Esih uradno napovedala vstop v bitko za zagrebški županski stolček kot neodvisna kandidatka, je na desnici, še posebej v HDZ, zavrelo. Bruna Esih, sicer neodvisna saborska poslanka, ni neznanka na političnem prizorišču; bila je tesna in dolgoletna sodelavka nekdanjega kontroverznega kulturnega ministra Zlatka Hasanbegovića, ki ni skrival ideološke nestrpnosti do »kolegov« z levice, še manj ideološke pripadnosti radikalni desnici. Bila je tudi strokovna sodelavka Častnega pliberškega voda, skupine, ki skrbi za spominsko središče na Pliberškem polju, znana je tudi po konservativnosti in poveličevanju »tistega« časa. »Moje stališče je, da je bolje biti pet minut v srcu ljudi kot sto let ob boku obstoječe politične elite,« je dejala.

Vendar je njena kandidatura sprožila veliko več. Zlasti v vrstah konservativne HDZ, ki bo poslala v bitko za Zagreb svojega kandidata – Draga Prgometa. V kotlu kandidature Brune Esih, seveda ob Hasanbegovićevem političnem mentorstvu, številni opozarjajo, da je s tem postavila v precej nelagoden položaj šefa stranke (in premiera) Andreja Plenkovića. Najbrž bo, vsaj tako so prepričani poznavalci, prejela veliko več glasov volivcev desnice (in HDZ) kot uradni strankarski kandidat. To bi utegnila biti voda na mlin vseh, ki vodijo tiho znotrajstrankarsko vojno zoper Plenkovića.

Plenković med dvema ognjema

Da se v HDZ nekaj dogaja, poznavalci opozarjajo že dlje časa, zato ni malo političnih komentarjev, ki dopuščajo tudi možnost hujšega prerivanja v vladajoči HDZ. Seveda po lokalnih volitvah, ko bodo rezultati, zlasti v Zagrebu, pokazali, ali je že čas za rušenje strankarskega vodstva. Po mnenju kolegice Orhidee Gaure Hodak iz tednika Nacional bo prav od Plenkovićevih potez odvisno, ali bosta kandidatka Bruna Esih in navsezadnje tudi Hasanbegović postala nova junaka desnice ali se bosta vrnila med »politike z roba«.

Začela se je tudi pravcata vojna med Hasanbegovićem in Plenkovićem. Hasanbegović, ki je sicer član HDZ in nekaterih pomembnih strankarskih organov, je že javno odločno podprl Bruno Esih. Vendar pazi na svoje besede, pleše po robu in pazi, da ne bi prestopil na drugo stran, zaradi česar bi ga vrgli iz stranke. Hasanbegovićevo govorjenje in pojavljanje v javnosti nista všeč Plenkoviću, ki, vsaj tako so zagotovili v stranki, čaka pravi trenutek, da se ga reši.

Kaj pa predsednica Kolinda Grabar Kitarović? Prispevka v tedniku­ Nacional »Kako je predsednica vpletena v bitko za projekt Esih« in »Predsedničina dvojna igra« sta bila zgovorna. To so propagandni spini, podtikanja, menijo eni, drugi so prepričani, da bo »nekaj malega v zvezi s tem najbrž držalo«. Mediji so navrgli, da naj bi predsednica kazala več simpatij do Brune Esih kot do kandidata HDZ Prgometa, kar naj bi precej razjezilo ­Plenkovića.

»To so nevarne manipulacije s predsedničinim imenom,« so opozorili s Pantovčaka, sedeža hrvaške predsednice. To kažeta tudi predsedničin javni odziv in njeno odločno zanikanje kakršnihkoli povezav z lokalnimi volitvami oziroma kazanja simpatij do tega ali onega.

Bandić s šestim mandatom?

Do volitev sta dobra dva meseca (napovedane so za 21. maj), je pa raziskava agencije Promocijaplus pokazala, da se dolgoletni zagrebški župan Milan Bandić bliža šestemu zaporednemu mandatu, saj naj bi tesno zmagal v drugem krogu (ta bo 4. junija) ne glede na to, s kom se bo pomeril.

Bandić naj bi bil letos relativni zmagovalec prvega kroga z manj kot 30 odstotki glasov. Z več kot četrtino glasov mu sledi kandidatka Hrvaške narodne stranke (HNS) Anka Mrak Taritaš, ki jo podpira tudi največja hrvaška opozicijska stranka SDP.

Marčevska raziskava je pokazala, da je na tretjem mestu nekdanja Bandićeva namestnica in neodvisna kandidatka Sandra Švaljek, ki uživa podporo skoraj petine anketirancev. Na četrtem mestu je kandidatka skrajne desnice Bruna Esih, ki je bila lani izvoljena v parlament na volilnem seznamu HDZ in je dobila približno 10.000 preferenčnih glasov v Zagrebu. Njena podpora je sicer pod 10 odstotki, a je dvakrat večja, kot jo ima uradni kandidat HDZ Drago Prgomet, za katerim stoji tudi hrvaški premier in predsednik HDZ Andrej ­Plenković.