Rok za pritožbo na Mladićevo obsodbo podaljšan

Mehanizem za mednarodna kazenska sodišča je rok za pritožbo na dosmrtni zapor Ratku Mladiću podaljšal do 22. marca.

Objavljeno
22. december 2017 17.39
Be. B., STA
Be. B., STA

Haag - Haaško sodišče je nekdanjo vodjo bosanskih Srbov Ratka Mladića 22. novembra obsodilo na dosmrtni zapor. Kot takratnega načelnika generalštaba vojske Republike srbske ga je spoznalo krivega za genocid v Srebrenici ter vojne zločine in zločine proti človečnosti, tudi med obleganjem Sarajeva in zaradi zajetja opazovalcev ZN in modrih čelad, med vojno v BiH med letoma 1992 in 1995.

Mehanizem za mednarodna kazenska sodišča (MICT) je za tri mesece, do 22. marca 2018, podaljšal rok za vložitev pritožb na prvostopenjsko razsodbo haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije.

Rok podaljšan na zahtevo obrambe in tožilstva

30-dnevni rok za vložitev pritožb se je iztekel danes. MICT, ki bo končal postopke haaškega sodišča, je danes ta rok podaljšal na zahtevo obrambe, pa tudi tožilstva, saj je to zahtevalo odobritev enakega roka, če bodo odobrili zahtevi obrambe, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Obramba je sicer zahtevala podaljšanje roka za še 150 dni, mehanizem pa je odobril podaljšanje za 120 dni. Tanjug dodaja, da je sodba Mladiću najbolj obsežna sodba haaškega sodišča z 2541 stranmi in 18.211 opombami.

V četrtek je Mladića v haaškem zaporu obiskala srbska pravosodna ministrica Nela Kuburović. Za srbsko televizijo RTS je povedala, da so ga pred dvema dnevoma obiskali tudi zdravniki ter da bo Srbija na podlagi njihovega poročila MICT prosila za začasno izpustitev Mladića zaradi zdravljenja v Srbiji.

»Neustrezna oskrba v haaških zaporih«

Oktobra je srbska vlada haaškemu sodišču že posredovala zagotovila za Mladića v primeru začasne izpustitve zaradi zdravljenja v Srbiji, ki pa ga sodišče ni odobrilo. Zdravljenje v tujini je zahtevala obramba, češ da v haaških zaporih ni deležen ustrezne oskrbe.

Mladića so po 16 letih skrivanja prijeli maja 2011 v Lazarevcu v Srbiji na domu njegovega sorodnika. Na begu naj bi doživel najmanj dve možganski kapi, nato pa še v priporu srčno kap.

Sodišče je sicer v dneh pred izrekom sodbe novembra sporočilo, da je glede na ugotovitve neodvisnih zdravnikov in osebja v zaporu njegovo zdravstveno stanje stabilno.