Ljubljana − Na več naslovnicah črnogorskih tabloidov, ki jih nadzira tamkajšnja oblast, se je kot tarča diskreditacij znašel vodja delegacije EU Mitja Drobnič, sicer slovenski diplomat. Črnogorski premier Milo Đukanović naj bi v Bruslju poskušal doseči njegovo zamenjavo, a mu je spodletelo.
Poskušali smo rekonstruirati razloge, zakaj je Mitja Drobnič postal tarča oblasti v Podgorici. »Človek je povsem v redu, ni niti preveč kritičen do razmer v državi, kot sta, denimo, ameriški in nemški veleposlanik, očitno pa jim gre v nos, ker ga ne morejo nadzorovati,« pojasnjujejo naši črnogorski novinarski kolegi in dodajajo, da pa so naši veleposlaniki večinoma »kooperativni in nevidni«, s čimer delajo škodo črnogorski družbi, saj ji s tem sporočajo, da tolerirajo brezzakonje in korupcijo.
Po naših informacijah naj bi bili medijski napadi na Drobniča tudi posledica javne naklonjenosti delu opozicije, zaradi česar je menda nekaj nezadovoljstva tako na slovenskem MZZ kot tudi pri Drobničevih šefih v EU. Vodja delegacije te očitke zavrača. Pravi, da ima »kot vodja delegacije vso podporo v evropski komisiji in tudi skupni evropski zunanji službi« in da je »za svoje delo odgovoren evropskim institucijam, in ne slovenskemu MZZ«.
Pest pritlehnega obračuna
Daliborka Uljarević, izvršna direktorica Centra za državljansko izobraževanje, poudarja, da so tabloidi pest surovega in pritlehnega obračuna oblasti za tiste, ki problematizirajo glavne projekte nosilcev moči. »Njihova taktika? Poskus, kako umazati, diskreditirati in kriminalizirati tiste, ki so se zamerili režimskim vplivnežem. Prevzemajo vlogo 'moralnih žandarjev' in pogosto tudi pristojnosti državnih organov, ko opravljajo parainstitucionalne preiskave.«
Ko se začnejo napadi na tuje diplomate, pravi, se pozornost mednarodne javnosti preusmeri na »grozno klimo, v kateri danes v Črni gori živijo vsi tisti, ki mislijo s svojo glavo«. To, pravi, je dobra stran napada na Drobniča in na druge diplomate. Oblasti so namreč zelo spretne in številne diplomate hitro spremenijo v svoje 'tiskovne predstavnike', tiste, ki jim jih ne uspe, pa poskušajo disciplinirati z napadi v medijih. Po njenem mnenju je Drobnič postal tarča, ker oblasti ni uspelo z »neprimernim vplivom nanj«, in pravi, da dokler »se bo kritika kaznovala s 'križanjem' tistih, ki jih izrekajo, tako dolgo bo napredek na poti v EU omejen«.
Vsi enako umazani
Goran Đurović, predsednik Koalicije nevladnih organizacij, pojasnjuje, da so tarča poniževanja in diskreditacije teh medijev vsi tisti, ki kritizirajo oblast ali se zavzemajo za odpravo zlorab, s katerimi se dela škoda državljanom Črne gore. Torej nevladniki, opozicija in zasebni mediji, ki kritizirajo delo vlade. Ti tabloidi pa so »brez profesionalnih standardov, brez argumentov«. Plasiranje teh neresnic naj bi pri državljanih ustvaril vtis, da so vsi enako umazani, in s tem se relativizirajo problemi, na katere opozarjajo neodvisni mediji.
»Verjamem, da je veleposlanik Drobnič postal tarča, ker je opozarjal na tisto, na kar sicer opozarjajo tudi drugi predstavniki EU: na vladavino prava, korupcijo, krepitev institucij in pravični volilni proces,« pojasnjuje Đurović in dodaja, da »oblast ne prenaša javnih opozoril glede napak in se, namesto da bi se ukvarjala z izpolnjevanjem poročil EU, ukvarja z zamenjavami nezaželenih veleposlanikov.«
MZZ: To je stvar EU
Na vprašanje, ali je v ozadju nezadovoljstvo oblasti zaradi Drobničeve morebitne javne nediplomatske naklonjenosti delu opozicije − po naših informacijah je ta razlog za nezadovoljstvo tudi na MZZ in v EU −, so na MZZ diplomatsko odgovorili, da se ta zadeva nanaša na odnos med institucijami EU in Črne gore.
Pa Drobnič? Pravi, da »teksti, ki jih omenjate, vsebujejo neutemeljene in zlonamerne trditve«. Da je delegacija v stikih z mediji previdna in zadržana, ker ocenjujejo, »da so zelo polarizirani med podporo vladi in opozicijsko držo proti vladi«. V komunikaciji da se običajno omejujejo na dejstva in uradno potrjena stališča EU. »Izogibamo se dajati naše ocene, ker lahko vodijo do napačnih ocen tukajšnjih partnerjev,« je pojasnil.
Kot eno od napačnih ocen Drobnič navaja tudi naše vprašanje, ali so napadi posledica njegove naklonjenosti delu opozicije. »Delegacija in vodja delegacije ne vodita svoje samostojne politike. Izrečena stališča in ocene ter odločitve se usklajujejo z evropskimi institucijami,« pojasnjuje in dodaja, da so »politično nevtralni in usmerjeni k zastopanju interesov EU, ki se lahko strnejo v naš interes, da država čim hitreje in učinkovito napreduje na poti k EU«. Proces integracije, še pravi, ogroža privilegije in zahteva spoštovanje pravne države, ta pa moti skupine, ki jim take privilegije jemlje.
»Proces evropske integracije je močno vpet v notranjo politiko. V tem dejstvu lahko iščemo razloge za to, da nekateri sporočila iz Bruslja označujejo kot neupravičeno kritiko, drugi pa menijo, da so ta sporočila premalo kritična in ne upoštevajo dovolj pravega stanja,« sklene vodja delegacije.