LONDON – Velika Britanija bo gostila olimpijske igre leta 2012. Še preden pa so se te sploh začele, se je tamkajšnji olimpijski komite znašel v neprijetni zagati. Na kraju, kjer bo stal eden izmed glavnih vhodov na prizorišče iger, je živelo sedem romskih družin, ki jih javnost že ljubkovalno kliče olimpijski Romi. Da bi lahko tam zgradili vse potrebno, so jim plačali tri milijone funtov za preselitev. Po dogovoru in po mastnem plačilu so se Romi preselili za dobrih 200 metrov stran v obljubljeno novo zgrajeno posebno naselje. Vendar s tem zapletov še zdaleč ni bilo konec. V bližino naselja se je nato ilegalno naselila večja karavana Romov; ker jih v Veliki Britaniji zaradi ustave in zakonodaje ne morejo preseliti s silo, se že pojavljajo glasna razmišljanja, ali ni ogrožena celo izvedba olimpijskih iger.
Več ducat romskih avtodomov pred vhodom
Že pred dvema letoma so vsaki izmed sedmih romskih družin plačali 8500 britanskih funtov, da so se njihovi člani prostovoljno preselili v naselje, imenovano St. Theresa's Close. Davkoplačevalci so nato morali odšteti še 428.500 funtov vsaki družini, da so jim zgradili hiše s parkirišči, kakor so se dogovorili. Kljub temu da so jim zagotovili vse potrebne razmere za bivanje in so mislili, da je s tem stvar končana, se je problem šele pojavil. V njihovo neposredno sosesko in le streljaj od enega glavnih vhodov na olimpijsko prizorišče se je namreč pojavilo več kot ducat romskih avtodomov. Mimo njih bo tako korakalo na tisoče obiskovalcev, ki si bodo želeli ogledati preizkušnje v kolesarstvu na velodromu in hokeju na travi. Naleteli bodo na neobičajen prizor. Ilegalno naseljeni Romi že zdaj nimajo osnovnih razmer za življenje, umivat se, denimo, hodijo k sosedom v nove hiše. Mestna občina jim je že začela dovažati vodo, da se higienske razmere ne bi še poslabšale.
Romi dobili pravno bitko
Eden izmed novih nelegalnih priseljencev je medijem povedal: »Imamo vso pravico biti tukaj. Poznamo pa tudi ljudi, ki živijo v naselju, saj smo del velike skupnosti.« Glede na to, kako dolgotrajni so uradni postopki, je videti, da bodo tam ostali do začetka olimpijskih iger. Prejšnji teden so Romi dobili prvo pravno bitko, saj so dosegli, da se jim ni treba na hitro preseliti, temveč lahko ostanejo. Prebivalci iz okolice so ogorčeni, saj se ne morejo boriti proti prišlekom, ne da bi jih označili za rasiste. Eden izmed sosedov je povedal: »Poglejte, kako so se nam prišleki zahvalili za gostoljubje. Zdaj jih je dvakrat več, v okolici pustijo dvakrat več smeti in naredijo dvakrat več škode.« Londonske mestne oblasti in organizatorji iger bodo tako zapravili še več denarja, da bi bilo Romom čim udobnejše in da gostje velikega športnega dogodka z njimi ne bi imeli težav.