Začenja se povolilna matematika

Po objavi neuradnih izidov volitev v DZ smo v tiskovnem središču na Gospodarskem razstavišču zbrali odzive predstavnikov strank in drugi vidnejših politikov. Poslušajte izjave politikov.

Objavljeno
22. september 2008 18.32
K. Š./El. M.
K. Š./El. M.

Ljubljana - Vse je bilo pripravljeno na zmago. Vzdolž dvorane okrogle mize s prigrizki, na stenah štiri plazme, ki so predvajale spremljajoče volilne dogodke v televizijski studiih, in dva projekcijska platna, na katerih bodo zdaj zdaj vidni rezultati vzporednih volitev. V levem kotu stare plesne dvorane, nekdaj plesne šole Urška, so igrali Stari mački. Štab Slovenske demokratske stranke na Gospodarskem razstavišču so ogrevali sivolasi jazzisti, ko so prostor polnili novinarji in vidni predstavniki vladne stranke. Teh ni bilo veliko. Nekaj minut pred sedmo uro zvečer je v nenadni mrzlici, ob spremstvu spremljevalke Urške Bačovnik in štirih varnostnikov, prišel tudi premier Janez Janša. Smeh, rokovanje, vljudna izmenjava fraz, bodrenje premiera, češ, da naj se lepše postavi pred fotografe in pričakovanje.

 

Bo ali ne bo. Stari mački so nehali igrati in dvorana je za hip obmolknila. Premier je stopil pred rumeno-moder transparent, na katerem so bile natisnjene velike tiskane črke SDS, in v mikrofon svetlolase novinarke izjavil: ''Če rezultati držijo in če se bodo potrdili tudi po uradnem štetju glasov, potem tudi iskrene čestitke gospodu Pahorju za ta rezultat, vendar pa, glede na slabe izkušnje iz preteklih volitev počakajmo na uradne rezultate, preden bomo govorili o koalicijah vlade in relativnem zmagovalcu. Običajno so bile vzporedne volitve v Sloveniji točne, če držijo, še enkrat zmagovalcu iskrene čestitke.''

 

Po Janševih besedah je na rezultate vzporednih volitev vplivala ''izjemna mobilizacija tranzicijske levice na ideološki osnovi'' in zelo opazno pristransko angažiranje tranzicijskega vele kapitala, ki je delovalo ''prek svojih medijev''. Veliko se je govorilo o aferi Patria, komu je škodila, komu je koristila. Pa o neuravnoteženem medijskem poročanju in polarizaciji slovenske politične sfere.

 

Minister za šolstvo in šport Milan Zver (SDS) je konsolidacijo levega bloka povezal z večjo ''angažiranostjo old boysov'', ki jih imensko ni poimenoval, in siceršnjo umazano kampanjo levosredinskih strank, katerih ''obraz je ostal čist''. Izrazil je tudi zaskrbljenost nad gospodarskim razvojem, katerega lahko levosredinska vlada ponovno ''zadušiti'' z dvigom davkom.

 

Evropski poslanec in član stranke SDS Miha Brejc je preteklo delo vlade ocenil kot odlično, če pa bi volivci presojali, kaj je vlada naredila za ljudi, ''bi ta koalicija morala zmagati z vsaj pet odstotno prednostjo razlike''.

 

Tudi minister za razvoj Žiga Turk (SDS), ni bil zadovoljen z rezultati vzporednih volitev, saj vladi ni uspeli prepričati volivcem o dosedanjem dobrem delu. Ker gre trend slovenskega gospodarskega sistema v smer vse večje liberalizicije in večjega zaupanja trgu, upa, da bo nova vlada gradila ravno na tem kapitalu.

 

Vidno razočaran finančni minister Andrej Bajuk (N.Si), čigar stranka ni presegla volilnega praga, je na tiskovni konferenci ponudil odstop. Poudaril je, da je v osmih letih in pol delovanja v slovenskem političnem prostoru ''napravil marsikaj dobrega''. Po opozorilu soproge Katie je na tiskovni konferenci javnosti sporočil še, da bo obveznosti stranke prevzel podpredsednik stranke Alojz Sok.

 

Predsednik Slovenske ljudske stranke Bojan Šrot(SLS) ocenjuje, da je v Sloveniji prišlo do politične polarizacije. Z rezultati koalicijskih strank SLS in SMS je zelo zadovoljen, saj so jima predvolilne javnomnenjske ankete napovedovale le okoli dva odstotka, s čimer se ne bi uvrstili v parlament. Volivcem je tudi obljubil, da bosta stranki dobro sodelovali in zastopali obljube, ki so jih volivcem obljubili v predvolilni kampanji.

 

Tudi koalicijski predsednik Stranke mladih Slovenije (SMS) Darko Krajncje razočaran nad blokovsko razdelitvijo, ki škoduje parlamentarni demokraciji. Do polarizacije pa je po njegovem mnenju prišlo zato, ker se je ves čas kampanje poudarjalo, da volimo novega premiera. ''Ne, na parlamentarnih volitvah izbiramo poslance in to je potrebno ljudem približati.'' Za delo.si je še povedal, da ne izključuje možnosti, da bi stranka prestopila volilni prag, če ne bi stopila v koalicijo z SLS.

 

Od  vladnih koalicijskih strank je bilo najbolj veselo v taboru stranke DeSUS. Predsednik Karl Erjavec je medijem izmenično kazal štiri prste, kot izvoljeno četrto mesto stranke, in osem prstov, kot zasedenih osem poslanskih mest. Na koncu je Erjavčeva stranka prejela sedem poslanskih mest. Zmago je ocenil kot zgodovinsko, stranka DeSUS pa bi lahko dosegla tretje mesto, ''če ne bi bilo afere Patria''. Volivcem je obljubil, da bodo bistveno izboljšali najnižje pokojnine, ''sicer nas ne bo v vladi''.

 

Poslanka stranke Lipa Barbara Žgajnar Tavš je zanikala pomen afere v zvezi s ponarejenim dokumentom za slab volilni rezultat. ''Niso bile tako pomembne afere, bolj pomembna je polarizacija politike, ki so jo poskušali ustvariti v Sloveniji tudi mediji, '' je bila kritična do medijev, ki po njenem niso dali enakih možnosti manjšim strankam.

 

Predsednika Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmaga Jelinčiča kot tudi same stranke na Gospodarskem razstavišču ni bilo.

 

Zmagoslavje levosredinskega trojčka

 

Na sedežu Socialnih demokratov (SD) je bilo ozračje naelektreno od pričakovanja prvih neuradnih rezultatov. Že nekaj pred 19.00 je med člani in podporniki stranke završalo, saj je zakrožila novica, da je SD v prednosti pred SDS. V pričakovanju izjave predsednika Boruta Pahorja je podmladek stranke začel skandirati njegovo ime. Vidno zadovoljen Pahor je bil v izjavah zelo zadržan, saj rezultati še niso bili uradni. Pozneje je v tiskovnem središču povedal, da je tak rezultat za stranko pravi podvig in da šteje vsak glas, saj bo treba počakati na uradne rezultate. O sestavi prihodnje vlade je menil, da ''za sodelovanje ni nujna vlada narodne enotnosti,'' saj razmere niso takšne, da bi to zahtevale. Za delo.si je potrdil, da bo ob morebitnem ''črnem scenariju'', če levosredinski trojček ne bi mogel sestaviti vlade, poslanec v državnem zboru in ne več v evropskem parlamentu. Tam ga bo zamenjal strankarski kolega Aurelio Juri. V naš mikrofon je spregovoril tudi o svojem zdravstvenem stanju. Videti je bil rahlo utrujen, vendar sijoč.

 

Možen podpredsednik levosredinske vlade je nekdanji guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari, ki je bil v svojih izjavah o prihodnji vladi zelo zadržan. O načrtovanih spremembah še ni hotel govoriti, vendar je zatrdil, da se davki ne bodo zvišali. Nekoliko je bil črnogled, saj za gospodarstvo ne vidi ''tako dobrih priložnosti kot v preteklih letih, predvsem zaradi mednarodnih okoliščin.''

 

Ljubljanski župan Zoran Janković je bil nad prvimi rezultati navdušen. ''S to novo vlado, s tem novim parlamentom dobivamo spet dostojanstvo, dobivamo demokracijo,'' je dejal. O možnem vstopu DeSUS v levosredinsko vlado je menil, da "po bazi" in spoštovanju vrednot spada v levosredinsko koalicijo.

 

Izjavo Toneta Jerovška, nekdanjega predsednika ustavnega sodišča, ki je na zboru za republiko dejal, da SD, Zares in LDS pravzaprav izvajajo politiko, za katero stojita Janković in Kučan, je zavrnil rekoč: ''Gospod Jerovšek ima očitno bujno domišljijo. On je tisti, ki je v prejšnji generaciji, v prejšnjem sistemu zelo dobro živel in služil s tem. Preprosto lahko rečem,da govori neumnosti.'' Volilni rezultat je po njegovem odraz nezaupanja vladajoči koaliciji.

 

Ni nam hotel zaupati, komu je dal svoj glas. Za levosredinskega trojčka je volil skupaj z mamo in ženo. ''Tako naj ostane. Če zaupam svoj glas, moram povedati tudi za njiju dve. Tega pa ne želim.''

 

Miran Potrč, vodja poslanske skupine SD v državnem zboru, je prepričan, da so potrebne spremembe. ''Socialni demokrati si zaslužimo, da vodimo to vlado,'' je povedal tik pred razglasitvijo rezultatov vzporednih volitev. Na izjavo prvaka SDS Janeza Janše, da gre v levosredinskem trojčku za iste ljudi iz preteklosti, samo da so tisti iz prve vrste stopili v drugo in tisti iz druge vrsto v prvo, se je odzval: ''Vsi, ki smo kandidirali, vsi ki so predsednikovi kandidati za ministrice in ministre, so javno poznane osebnosti. Če jih volivke in volivci volijo, potem naj si o njih predsednik SDS misli, kar koli si želi, ker so to ljudje, ki so jim volivke in volivci dali zaupanje ter od njih pričakujejo, da bodo uspešno vodili Slovenijo - bolj kot njegovi ljudje, ne glede na to, koga je dal v prvo ali drugo vrsto.''

 

Milan M. Cviklje prepričan, da bo afera Patria razrešena po pravni poti, ne glede na to, kdo bo sestavil novo vlado, saj zaupa finskim preiskovalcem. ''Predvsem je pomembno, da se prekine s prakso, ki smo jo ugotovili pri Patrii: prakso posrednikov, prakso provizij,'' je poudaril.

 

Vlasta Nüssdorfer, državna tožilka, ki se ji morda obeta ministrsko mesto v levosredinski vladi, je kot razlog za svoj vstop v politiko navedla tudi, da je ''politik človek, ki dela za ljudi.'' Čeprav ni človek politike in ni članica SD, je bil to zanjo izziv, vendar ne pričakuje preveč. Levosredinska vlada obljublja, da bo na vidne položaje postavila mnogo žensk. ''Ženske izhajamo iz družine,'' imamo manj ostrine in delujemo povezovalno, je še povedala.

 

Predsednica Liberalne demokracije Slovenije (LDS) Katarina Kresal je za delo.si povedala: ''V resnici že komaj čakamo, da začnemo delat!'' Zatrdila je tudi, da stranke DeSUS kot možne koalicijske partnerice ne izključujejo. ''V LDS kritiziramo, kar je bilo narobe'' in tako je bilo tudi pri ministru Karlu Erjavcu.

 

Predsednik stranke Zares Gregor Golobič je komentiral poraz SDS. Prvič se je zgodilo, da je stranka, ki je zmagala na volitvah, že po enem mandatu izgubila ta mandat. ''Zato moraš narediti zelo veliko napak in ta vlada jih je naredila - z izključevalno politiko,'' je utemeljil. ''Danes je ta politika izključevanja in ločevanja doživela nezaupnico. To je tista kruta resnica, s katero se SDS in predsednik Janša še nočeta soočiti,'' je ugotovil.

 

Prvaki levosredniskega trojčka so volilni uspeh pozneje proslavili na ljubljanskem tromostovju, kjer jih je pričakala navdušena množica ter se z njimi veselila in plesala pozno v noč. Veselo je bilo tudi na sedežu SD, kjer se je zbralo mnogo podpornikov stranke.