Za zdaj je jasno, da ima sežanski volilni okraj enega poslanca - Srečka Prijatelja (SNS), ki je dobil 10,08 odstotka glasov. V občini Koper je poslanec postal Luka Juri (SD) dobil je 46,59 odstotka glasov, to je več kot dvakrat več od svojega očeta Aurelia Jurija na prejšnjih volitvah. V Kopru bo iz volilnega okraja na podeželju v parlament uvrščen še Marjan Križman (SD) s 38,65 odstotki in bo nadomestil mandatarja Boruta Pahorja. V izolski občini imajo po dolgih letih spet dva poslanca. To sta Breda Pečan (SD), ki je postala tretjič poslanka, in je dosegla 45,63 odstotka glasov. Drugi poslanec pa je Franco Juri (Zares), dobil je 14,40 odstotka glasov, največ v stranki Zares na Primorskem.
Juri je zagotovil, da bo med poslanskim mandatom novinarsko delovanje začasno zamrznil. »To je res lep rezultat, toda zavedamo se odgovornosti, saj ne bomo imeli izgovorov, da nismo imeli možnosti nekaj narediti. Sem edini poslanec Zaresa iz Primorske, zato bom poskušal vzpostaviti stik z volivci naše stranke od Tolmina, Nove Gorice do Pirana, a tudi z župani,« je dejal.
»Upam, da bomo upravičili tako velik delež volilnih glasov,« je menil Patrick Vlačič iz SD, ki je v piranski občini dobil 47,09 odstotka glasov in je najbolj resen kandidat za prometnega ministra. Če bo postal član vlade, ga bo v parlamentu nadomestil Miroslav Klun iz sežanske občine, ki je po neuradnih podatkih dobil 37,97 odstotka glasov. O tem, kakšne so možnosti, da Vlačič postane minister, nam ni mogel povedati: »Res sem v širšem naboru kandidatov. Mandatar se bo odločal glede na program, ki ga bodo sprejeli na koalicijski ravni. Od programa bo odvisno, kdo ga bo lahko uresničeval,« je dejal Vlačič. Prepričan je, da bi kot prometni minister lahko pomembno vplival na strategijo razvoja prometne infrastrukture v državi. Do prejšnjega petka je bil predstojnik katedre za pomorsko in prometno pravo na fakulteti za pomorstvo in promet in tesni sodelavec dr. Marka Pavlihe, ki je bil minister za promet v predprejšnjem mandatu. Zato Vlačiču izkušenj, kljub mladosti, ne manjka (novi predstojnik katedre je Marko Pavliha).
Med poslanci je znova (šestič) tudi Roberto Battelli, ki je na volitvah za sedež italijanske narodnosti po neuradnih podatkih dobil 25,74 odstotka glasov (Aurelio Juri 22,04, Vladimir Dellore 19,33, Luciano Monica 18,68 in Sebastjan Pelan 14,21 odstotka). Roberto Battelli je menil, da je takšen izid posledica volje volivcev, ki si želijo avtonomije in ne potrebuje politike, ki bi očetovsko bedela nad manjšino. Aurelio Juri je zadovoljen, ker je spodbudil nastop petih kandidatov in s tem prispeval h konfrontaciji idej v narodnosti, saj je zaradi tega prišlo na volitve za devet odstotnih točk več volivcev (51 odstotkov namesto 42 iz prejšnjih volitev). Takšno soočenje kandidatov je po njegovem prispevalo k utrjevanju izvoljenega poslanca italijanske narodnosti. Sicer bo Aurelio Juri do junija poslanec v evropskem parlamentu, kjer bo nadomeščal Boruta Pahorja.
Sprememba se lahko zgodi tudi še med primorskimi poslanci (kandidati) SDS, ki so si zelo blizu po odstotkih - Zvone Černač v Postojni in Vasko Simoniti v Novi Gorici sta dobila po neuradnih podatkih po 31,86 odstotka glasov, Dimitrij Rupel v Ilirski Bistrici 31,73 odstotka. Štetje glasov iz tujine lahko premeša vrstni red in matematika nepredvidljivega volilnega sistema lahko še uvrsti Rupla v parlament.
Čeprav se je koprski župan Boris Popovič odločil, da novinarjem ne bo več dajal izjav, je Žurnalu v intervjuju povedal, da koprski volivci na lokalni ravni ne bodo čutili sprememb zaradi novosti v parlamentu: »Povejte mi, katere zadeve mi je uspelo narediti zaradi Janševe podpore in mi jih brez njega ne bi uspelo? Nam je morda povečal proračun, nam je odobril kakšen pomemben projekt?« Pojasnil je, da na volitve ni šel, ker da so mediji izpostavili le boj med levimi in desnimi (Janšo in Pahorjem), za druge pa v njih ni ostalo prostora. Rekel je tudi, da bi bil vesel, če bi Vlačič postal minister za promet.
Iz torkove izdaje Dela