Golobič Lukšiču očita kršenje gentlemanskega sporazuma

Če se volitve zreducirajo le na izbiro enega ali drugega, obstaja nevarnost, da se zamenjajo obrazi, vsebina pa ne, prvak Zaresa odgovarja podpredsedniku SD.

Objavljeno
27. avgust 2008 16.30
Gregor Golobič, predsednik Zaresa, Katarina Kresal, predsednica LDS in Borut Pahor, predsednik SD
Zoran Potič
Zoran Potič

Ljubljana - Izjave podpredsednika SD Igorja Lukšiča, ki je v Novem mestu dejal, da le glas za SD pomeni glas proti SDS, kar pomeni, da morajo voliti SD, če hočejo zamenjati vlado, sodijo v kontekst političnega marketinga, je komentiral prvak Zaresa Gregor Golobič potezo partnerice, s katero imajo poleg LDS sklenjen gentlemanski sporazum o sodelovanju. Zaradi takšnih izjav, ki volitve zreducirajo le na izbiro enega ali drugega, črnega ali rdečega, obstaja nevarnost, da se zamenjajo obrazi, vsebina pa ne, je poudaril Golobič. Odnosi med partnerji se ne bodo ohladili, zatrjuje.

 

Na začetku predvolilne kampanje so politični akterji načeli vprašanje o relativnem zmagovalcu in možnosti sestavljanja koalicije. Nepisano pravilo političnih navad parlamentarnih demokracij je, da ima tisti, ki dobi relativno večino, prvi možnost sestavljanja vlade. Po slovenski ustavi mandat podeljuje predsednik države po posvetovanjih s političnimi strankami, Danilo Türk pa je javno že sporočil, da bo mandat podelil tistemu (ob upoštevanju volilnega izida), ki bo sposoben sestaviti stabilno vlado.

 

Prvak SD Borut Pahor pravi, da bo tisti, ki bo zmagal, imel tudi možnost sestaviti vlado, vse drugo pa so špekulacije. Zato je vprašanje zmagovalca toliko bolj pomembno. S tem se strinja tudi Gregor Golobič, a poudarja, da je »relativna zmaga le relativna zmaga, vlada pa potrebuje absolutno večino«. Sam sicer ne dvomi, da bo stranka SDS poražena na volitvah. Uspeh Zaresa je pomemben zaradi tega, da bodo nastale spremembe, je prepričan. Skupna moč strank (SD, Zares in LDS), ki prisegajo na drugačne vrednote in vzorce političnega obnašanja, predstavlja ključno vprašanje, ali se bo sprememba res zgodila. Lukšičeva izjava ne more ohladiti odnosov med partnerskimi strankami, ker ima vsaka pravico do svojega načina nagovarjanja volivcev. Borut Pahor je ponovil, da hočejo na volitvah najprej zmagati, nato pa s partnerji oblikovati politično večino, ki bo za spremembo. »Da bi nam to uspelo, pa morajo poleg SD uspeti tudi v LDS in Zaresu. Smo hkrati tekmeci in zavezniki,« je dejal prvak SD, ki ima med tremi opozicijskimi strankami največ možnosti za zmago.

 

Več v četrtkovem tiskanem Delu