Največja gneča bo v Ljubljani

LDS je sinoči potrdila, da bo predsednica stranke Katarina Kresal kandidirala v okraju Šiška 1, kjer bo njen tekmec Tone Rop (SD) in morda tudi Majda Širca (Zares).

Objavljeno
21. avgust 2008 08.53
Posodobljeno
21. avgust 2008 08.53
Tanja Starič, Zoran Potič
Tanja Starič, Zoran Potič

Ljubljana - LDS je sinoči potrdila, da bo predsednica stranke Katarina Kresal kandidirala v okraju Šiška 1, kjer bo njen tekmec Tone Rop (SD) in morda tudi Majda Širca (Zares). V Ljubljani bodo kandidirali tudi drugi »prvokategorniki« LDS: Draško Veselinovič, Anton Anderlič, Jožef Školč, Slavko Ziherl in Aleš Zalar. Danes bodo kandidatno listo po okrajih potrdili v SD, jutri pa tudi v Zaresu, SLS in SDS. S tem bodo stranke večinoma končale postopke kandidiranja, ki praviloma trajajo vse leto ali še več. Prava razporeditev zvenečih političnih imen je namreč lahko usodna; stranke zato kandidirajo svoje favorite le v okraje, kjer imajo najvišjo podporo in kjer ni močnih tekmecev iz istega političnega pola.

 

Tokrat se to - kot kaže nenavadno velika gneča zvenečih imen leve sredine v Ljubljani - ne bo zgodilo, to pomeni, da bodo imeli konkurenti in z njimi stranke manj možnosti za izvolitev. Anton Anderlič se bo, denimo, v Šiški srečal z Dušanom Kumrom (SD), Igor Lukšič (SD) pa v prvem bežigrajskem okraju z Gregorjem Golobičem. Iz desne sredine je vrh stranke poslala v tekmo v Ljubljani samo Janševa SDS.

 

Težave z izbiro pravih okrajev je verjetno povzročilo tudi dejstvo, da večina strank do zadnjega trenutka ne želi razkriti, v katerih bodo njihovi kandidati. Tako SDS še vedno ni uradno potrdila, da bo Janez Janša kandidiral v Grosuplju in v drugem ljubljanskem okraju Bežigrad, kjer bo njegov tekmec tudi Gregor Golobič (Zares). Borut Pahor (SD) kandidira v Novi Gorici, Andrej Bajuk (NSi) v Cerknici, Karl Erjavec (DeSUS) v Žalcu, Bojan Šrot (SLS) v Celju, Zmago Jelinčič (SNS) v Slovenj Gradcu, Sašo Peče (Lipa) v Mariboru. Kandidirajo tudi vsi sedanji ministri: med njimi Dimitrij Rupel (SDS) v Ilirski Bistrici, Andrej Vizjak (SDS) v Brežicah, Dragutin Mate (SDS) in Lovro Šturm (NSi) v Mariboru, Milan Zver in Gregor Virant (oba SDS) v Ljubljani, Zofija Mazej Kukovič (SDS) pa v Velenju, kjer bo tekmovala z nekdanjim ministrom Matejem Lahovnikom (Zares). Zanimive tekmece bo imel v Murski Soboti Radovan Žerjav (SLS): Ferija Lainščka (Zares), Andreja Horvata (SD) in Mitjo Slavinca (LDS).

 

Tokrat je na listah veliko nekdanjih članov vlade. Milan M. Cvikl (SD) se bo v Ljubljani bojeval z Golobičem, Janšo in Alešem Zalarjem, Lucija Čok (LDS) v Kopru z Borisom Popovičem (Slovenija je naša), Lukom Jurijem (SD) in Barbaro Verdnik (Zares). Med drugimi kandidirajo tudi Davorin Kračun (LDS), Pavle Gantar (Zares), Janez Kopač (Zares), Zdenka Cerar (LDS) in tudi nekdanji obrambni minister Alojz Krapež, ki kot član Demokratske stranke zastopa v Postojni socialdemokrate.

 

Tudi tokrat je na listah veliko županov; največ jih ima tradicionalno SLS, ki prav z njimi in zaradi njih vendarle pričakuje višji volilni rezultat, kot ga napovedujejo ankete. Za Zares kandidira kranjski župan Damijan Perne, za SD pa novomeški Alojz Muhič. Še manj kot prejšnja leta je na kandidatnih listah znanih osebnosti, ki se sicer ne ukvarjajo s politiko. Za Zares v Murski Soboti kandidira pisatelj Feri Lainšček. Za SDS se bo v Ljubljani potegoval nekdanji nogometaš Milan Pavlin in v Mariboru pa nekdanja smučarka Katja Koren. SD kandidira v Rušah nekdanjo rokometno reprezentantko Anjo Frešer. SLS pa ima na kandidatni listi kar »sanjsko žensko« resničnostnega šova Mišo Margan. Tudi novinarjev je malo: Zorica Štok za LDS in Mitja Meršol za DeSUS.

 

Iz tiskane izdaje Dela