Največja gneča bo v Ljubljani

Čeprav se uradno volilna kampanja še ni začela, so v javnosti čedalje glasnejša ugibanja, kdo bo kandidiral in kje. Stranke dobro premislijo, kje je izvoljivost njihovih "favoritov" najverjetnejša.

Objavljeno
07. avgust 2008 22.06
Tone Smolnikar
Klara Škrinjar
Klara Škrinjar

Ljubljana - Čeprav se uradno volilna kampanja še ni začela, so v javnosti čedalje glasnejša ugibanja, kdo bo kandidiral in kje. Stranke na »pravilno« nameščanje svojih volilnih kandidatov, zlasti favoritov, namreč veliko stavijo in zato dobro premislijo, kje je izvoljivost najverjetnejša. Največja gneča prepoznavnih imen bo v Ljubljani.


Po nekaterih informacijah naj bi se namreč na istem volilnem okraju (prvem bežigrajski volilni okraj) srečali prvak Zaresa Gregor Golobič, predsednik SDS Janez Janša, menda pa tudi Milan M. Cvikl (SD). A nič od tega ni gotovo, saj tako v Zaresu in SD pa tudi v LDS z odločitvijo glede Ljubljane čakajo do zadnjega trenutka oziroma vsaj z odkritjem te odločitve javnosti; v SDS pa so se že pred časom odločili, da informacij o svojih kandidatih do 14. avgusta, ko bodo imeli svet stranke, ne bodo dajali. Janša je sicer pred štirimi leti kandidiral v dveh volilnih okrajih, tudi v domačem Grosupljem, in tako naj bi bilo tudi letos. V Grosupljem bo zagotovo kandidirala tudi Zdenka Cerar (LDS). Tudi Golobič bo menda kandidiral v dveh okrajih.


V Ljubljani Center bo zagotovo za DeSUS kandidiral Mitja Meršol, za predsednico LDS Katarino Kresal je ena izmed verjetnih izbir v ljubljanski Spodnji Šiški, prav tako tudi za Majdo Širca (Zares). V drugem šišenskem okraju naj bi predvidoma kandidirala Dušan Kumer (SD) in Anton Andrelič (LDS), v okraju Ljubljana Fužine poslanka Lipe Barbara Žgajner Tavš (Lipa), morda v družbi Jožefa Školča (LDS).

 

Drugod po Sloveniji stranke nimajo tako velikih pomislekov. Zanimiv razplet je doživela kandidatna lista v Kamniku, kjer ima po javnomnenjskih anketah največ zaupanja kandidat DeSUS in kamniški župan Tone Smolnikar. Zaradi tega so se v DeSUS odločil zanj in ne za drugega kandidata, občinskega svetnika in predsednika kamniškega občinskega odbora DeSUS Toneta Rajsarja (za Smolnikarja se je po anketi odločilo 22 odstotkov vprašanih, za Rajsarja pa šest odstotkov). Rajsar je bil nad ravnanjem stranke tako razočaran, da jo je kar zapustil (dal je odstopno izjavo) in se odločil, da bo na volitvah raje podprl kandidata NSi Mateja Tonina svetovalca NSi za stike z javnostjo.

 

V Velenju se bosta soočila Matej Lahovnik (Zares) in Bojan Kontič (SD), v Celju prvak SLS Bojan Šrot in podpredsednik Zaresa Branko Lobnikar, v Slovenj Gradcu Zmago Jelinčič (SNS) in zdajšnji župan Matjaž Zanoškar (DeSUS). V Žalcu bosta ljudi prepričevala predsednik DeSUS Karl Erjavec in župan Alojz Posedel (Zares).


V okraju Maribor Center bodo skupaj predvidoma nastopili Majda Potrata (SD), Davorin Kračun (LDS) in Ivo Vajgl (Zares), morda minister Lovro Šturm (NSi), v drugem mariborskem okraju predsednik Lipe Sašo Peče. V Murski Soboti se bodo soočili Feri Lainšček (Zares), Boštjan Zagorac (Lipa), predvidoma pa tudi minister Radovan Žerjav (SLS). V Kopru bosta priljubljenost merili Lucija Čok (LDS) in Barbara Verdnik (Zares), v Izoli Franko Juri (Zares) in Breda Pečan (SD), v Tolminu podpredsednik državnega zbora Vasja Klavora (DeSUS) in poslanec NSi Ciril Testen, v okraju Cerknica-Logatec bo kandidiral minister Andrej Bajuk (NSi), ministrica za visoko šolstvo Mojca Kucler Dolinar na območju Horjul-Dobrovo-Polhov Gradec. Evropska poslanka in podpredsednica NSi Ljudmila Novak je sklenila, da ne bo kandidirala. V Postojni bo kandidiral poslanec SLS Jopis Bajc, »lepotica« DeSUS Tea Konrad, predvidoma tudi poslanec SDS Zvonko Černač. Za LDS bo Jože Pirjevec kandidiral v Sežani, kjer v kandidaturo prepričujejo tudi poslanca Zares Davorina Terčona. Bo pa v Sežani zagotovo na volilnih lističih poslanec SNS Srečko Prijatelj. (Iz današnjega tikanega Dela)