Volilna napoved osrednjega slovenskega časnika Delo napoveduje na parlamentarnih volitvah zmago SDS, tik za petami ji sledi opozicijska tekmica SD, nato pa se daleč za njima drenjajo DeSUS, Zares, SNS in LDS. Po projekciji, ki je bila izvedena na podlagi terenske raziskave, bi prestopila prag državnega zbora še SLS, NSi pa naj bi postala zunajparlamentarna stranka in tudi Lipi ne bi uspel preboj med parlamentarce.
Kljub jasnim rezultatom in velikemu vzorcu so vsakršne napovedi zaradi tesnega rezultata med prvima strankama o zmagovalcu nehvaležne, če upoštevamo interval zaupanja. Če SDS pripišemo spodnjo mejo in SD zgornjo mejo možnega volilnega rezultata, se vrstni red na vrhu lahko hitro spremeni. Razplet volitev bo močno odvisen tudi od udeležbe. Raziskave kažejo, da je volilno telo levice veliko bolj neodločno od volivcev desnice, ki so bili ob odgovarjanju na vprašanje o udeležbi veliko bolj odločni. Zato lahko z veliko verjetnostjo napovemo, da bo doslej vladajoča stranka podaljšala mandat za štiri leta, če bo volilna udeležba na ravni zadnjih volitev, ko je bila okrog 60-odstotna. Delo napoveduje, da se bo tokratnih volitev udeležilo zagotovo toliko volilnih upravičencev kot pred štirimi leti, verjetno udeležbo pa napoveduje četrtina vprašanih. Če bo udeležba višja, denimo okrog 70-odstotna, ima zasledovalka SD veliko možnosti za zmago.
Zmagovalec bo imel pri sestavljanju vlade precej prednosti. Če bo zmagal Pahor, verjetno ne bo imel večjih težav s sestavljanjem vlade, ker bi neformalna koalicija levosredinskih strank lahko računala na podpro DeSUS, ki bo, kot kaže, hit letošnjih volitev. Veliko več težav utegne imeti spomladanska koalicija, še zlasti če Bajukovim ne bo uspelo. Janša bi ob zmagi moral računati na »stranko enega človeka« SNS. In koalicija SDS, DeSUS, SNS in SLS nikakor ni nemogoča, je celo zelo verjetna, če zmaga Janša. Elegantna rešitev bi bila tudi velika koalicija med SDS in SD, a se ta kombinacija zdi v tem trenutku, po aferi Patria, skoraj nemogoča. Kakor koli se bo že razpletlo, bodo imeli na volitvah pomembno vlogo upokojenci in volilna udeležba. Kar lahko z gotovostjo napovemo, je to, da bo 21. septembru čas intenzivnega in nepredvidljivega političnega barantanja.