Komisija je odločitev za en ugovor sprejela soglasno, za tri ugovore pa ne, zato je v teh primerih odločil glas predsednice komisije, kot je določeno v zakonu o volitvah poslancev v državni zbor, je v izjavi za medije dejala Erzinova. Pojasnila je, da so odločali zgolj o ugovorih štirih volivcev, o ugovoru SDS in ostalih ugovorih pa bodo po njenih besedah odločali v petek.
Ugotovili so kršitve v zvezi s podpisi volivcev, vendar je komisija ugovore zavrnila, ker "kršitve ne morejo bistveno vplivati na izid volitev". Vloge vseh štirih volivcev so obravnavali kot ugovore v zvezi z delom na voliščih, saj so se nanašali na nepravilnosti na voliščih.
V skladu z zakonom mora biti volivcu ponujen ali od njega zahtevan podpis v volilni imenik. "Če volivec podpis odkloni, to ni razlog, da se mu volilnice ne izroči, je pa to potrebno navesti v volilni imenik," je pojasnila Erzinova. Če to ni zavedeno oziroma podpisi manjkajo, gre po besedah predsednice komisije za kršitev zakona o volitvah poslancev v državni zbor, nadalje pa se ugotavlja, ali je to kršitev, ki bi lahko vplivala na volilni izid.
Volilna komisija s sedežem v Postojni zavrnila štiri ugovore volivcev
Volilna komisija 2. volilne enote s sedežem v Postojni je zavrnila vse štiri ugovore volivcev, ki jih je prejela, saj v nobenem primeru niso bile izkazane nepravilnosti, ki bi vplivale na izid volitev.
Volilna komisija je prejela dva ugovora volivcev z območja Kopra in dva ugovora volivcev z območja Nove Gorice. V dveh primerih se je ugovor nanašal na kršitve v zvezi s podpisi volivcev v volilni imenik, v preostalih dveh je bilo navedeno, da naj bi bile nekatere glasovnice opredeljene kot neveljavne, čeprav bi morale biti veljavne, vendar ob tem ni bila podana nikakršna obrazložitev, za koliko glasovnic naj bi šlo in na katerem volišču.
Volilna komisija zavrnila ugovor Marie Pozsonec
Volilna komisija 10. volilne enote s sedežem v Lendavi, kjer so volili poslanca madžarske narodne skupnosti, je na današnji seji soglasno zavrnila edini ugovor na delo volilnega odbora. Kot je pojasnil predsednik volilne komisije Milan Regvat, so ugovor kandidatke Marie Pozsonec v enem delu zavrgli, v drugem delu pa zavrnili.
Ugovor je bil pravočasen, je dejal Regvat in dodal, da so v enem delu ugovor zavrgli, saj je ugovarjala na delo komisije za pripravo volilnih imenikov, za kar volilna komisija ni pristojna.
V drugem delu pa je Maria Pozsonec ugovarjala glede točkovanja. Kot je pojasnil Regvat, so pred štirimi in osmimi leti v 9. in 10. volilni enoti, v katerih volijo poslanca narodnih manjšin, kandidatu, ki je bil obkrožen, dali pet točk, ostalim pa nobene. Tokrat pa so v obeh volilnih enotah ob soglasju Državne volilne komisije obkroženemu kandidatu dali pet točk, vsem ostalim pa po eno točko. Drugi del ugovora je po Regvatovih besedah volilna komisija zavrnila kot neutemeljen.
Volilna komisija mariborske volilne enote zavrnila ugovor volivke
Volilna komisija 7. volilne enote s sedežem v Mariboru je soglasno zavrnila ugovor volivke zoper delo posebnega volilnega odbora za invalide. Kot je pojasnila tajnica volilne komisije Polona Pal Gorjanc, je komisija odločila, da je volilni odbor ravnal pravilno, ko ni dovolil, da bi spremljevalec pomagal volivki pri glasovanju.
Ugovor SDS
SDS je v sredo vložila ugovor zaradi nepravilnosti in nezakonitosti pri delu volilnih odborov v 3. volilni enoti s sedežem v Ljubljani Center in v 4. volilni enoti s sedežem v Ljubljani Bežigrad. Ugovor vlagajo, ker nekateri volilni odbori od volivcev niso zahtevali oz. omogočili lastnoročnega podpisa v volilni imenik, kot to določa zakon.
Zahtevajo, da se pregledajo volilni imeniki na določenih voliščih. Zahtevajo tudi, da se naredi primerjava števila oddanih glasovnic s seštevkom števila podpisov volilnih upravičencev v volilnem imeniku na določenem volišču in vpisanih uradnih zaznamkov o številu tistih volilnih upravičencev, ki se niso mogli oziroma se niso želeli podpisati v za to namenjen prostor v volilnem imeniku, je stranka objavila na svojih spletnih straneh.
Ugotavljajo, da gre za nepravilnosti in nezakonitosti, ki so ali bi lahko bistveno vplivale na izid volitev. Zahtevajo, da se na vseh voliščih, kjer se bo ugotovilo, da število oddanih glasovnic ni enako seštevku števila podpisov volilnih upravičencev v volilnem imeniku na določenem volišču in vpisanih uradnih zaznamkov o številu tistih volilnih upravičencev, ki se niso mogli oziroma se niso želeli podpisati v za to namenjen prostor v volilnem imeniku, v skladu z zakonom razveljavi glasovanje ter odredi ponovne volitve v obsegu, v katerem je bilo glasovanje razveljavljeno.
Virant: Prav je, da razčistijo vse nepravilnosti pri delu volilnih organov
Kandidat za poslanca SDS Gregor Virant je v izjavi za medije v zvezi z vloženima ugovoroma SDS zaradi nepravilnosti in nezakonitosti pri delu volilnih odborov na državnozborskih volitvah poudaril, da je prav, da se razčistijo vse nepravilnosti pri delu volilnih organov. Dodal je, da "bomo s tem na koncu dobili čisti volilni izid".
Glede ugovora zaradi nepravilnosti in nezakonitosti pri delu volilnih odborov v 3. volilni enoti s sedežem v Ljubljani Center in v 4. volilni enoti s sedežem v Ljubljani Bežigrad je pojasnil, da gre za 53 volišč, na katerih je vpisanih 53.000 volivcev. Meni, da bi lahko nepravilnosti vplivale na izid volitev.
Poudaril je, da popolnoma zaupajo volilni komisiji, ki bo odločala o ugovoru. Če bo volilna komisija ugovor zavrnila z interpretacijo, "s katero se ne bomo strinjali, pa bomo uporabili sodno pot". Po zavrnitvi ugovora od volilne komisije je možen še ugovor ob potrjevanju mandatov, na koncu pa se je možno obrniti tudi na ustavno sodišče.
Sedemnajst ugovorov zaradi nepravilnosti na voliščih
Volilne komisije 10 volilnih enot so v roku prejele skupno 17 ugovorov, od tega 13 ugovorov volivcev, dva ugovora kandidata in dva ugovora predstavnika liste kandidatov SDS. Volilne komisije morajo o ugovoru odločiti v 48 urah od njegove vložitve, kot so pojasnili, pa bodo volilne komisije zasedale že danes.
V 3. volilni enoti Ljubljana Center je volilna komisija prejela sedem ugovorov sedmih volivcev in en ugovor predstavnika liste kandidatov SDS. V 4. volilni enoti Ljubljana Bežigrad je volilna komisija prejela štiri ugovore in sicer en ugovor predstavnika liste kandidatov SDS, en ugovor kandidata Stranke slovenskega naroda in dva ugovora volivcev.
Kot so zapisali na spletni strani SDS, so na na podlagi 106. člena zakona o volitvah v državni zbor v zakonitem roku vložili ugovor zaradi nepravilnosti in nezakonitosti pri delu volilnih odborov, ker nekateri volilni odbori od volivk in volivcev niso zahtevali oziroma jim niso omogočili lastnoročnega podpisa v volilni imenik, kot to določa zakon.
Volilna komisija 7. volilne enote Maribor je prejela en ugovor volivca. Ugovor enega od kandidatov za poslanca madžarske manjšine je prejela volilna komisija 10. volilne enote s sedežem v Lendavi.
Volilne komisije v 1. volilni enoti s sedežem v Kranju, 5. volilni enoti s sedežem v Celju, 6. volilni enoti s sedežem v Novem mestu, 8. volilni enoti s sedežem na Ptuju in 9. volilni enoti s sedežem v Kopru pa niso prejele ugovorov, so pojasnili v volilnih komisijah.
V skladu s 106. členom zakona o volitvah v DZ ima zaradi nepravilnosti pri delu volilnega odbora oziroma okrajne volilne komisije pri volitvah vsak kandidat, predstavnik liste kandidatov in vsak volivec pravico vložiti ugovor pri volilni komisiji volilne enote. Ugovor se lahko vloži v treh dneh od dneva glasovanja. Volilna komisija volilne enote mora o ugovoru odločiti v roku 48 ur, še piše v zakonu.