Ljubljana - Tri tedne pred volitvami ankete kažejo hudo bitko za relativno zmago med SDS in SD, vstop v parlament pa le šesterici ali sedmerici strank. Predvsem SDS bi težko sestavil vladno koalicijo, ker se je zameril svojim najmočnejšim partnerjem v sedanji vladi, izjema je le Nova Slovenija. Vlada tokrat prvič zanima tudi večno opozicijskega Zmaga Jelinčiča in njegovo SNS.
Tudi Lipa ne bo vstopila v vladno koalicijo z Janševo demokratsko stranko, če pride v parlament. To je napovedal Sašo Peče, ki je včeraj dodal, da sedanji vladi ne nasprotujejo zato, »ker bi bil Janez Janša antipatičen, temveč zato, ker njegova politika predstavlja vse tisto, čemur v Lipi nasprotujemo«. Po SD, Zaresu in LDS je torej Lipa že četrta parlamentarna stranka, ki je napovedala, da ne bo vstopila v morebitno novo vlado, ki bi jo vodila SDS.
Pred dnevi je na takšen razplet dogodkov namignil tudi predsednik SLS Bojan Šrot. Ta namreč pogosto poudarja, da je ljudska stranka že celo leto »žrtev napadov«, mednje pa uvršča tudi Janševo izjavo o »ljudski stranki, ki nima ravno ljudskega predsednika«. Šrot je zato napovedal »težave pri morebitnih koalicijskih pogovorih« s SDS po volitvah. Toda včeraj je to trditev omilil: »Če bi bil SDS relativni zmagovalec volitev in bi nas njen predsednik Janša povabil v vlado in bi se uskladili, potem bi šli v koalicijo z njim.« Povedal je še, da bo sklepanje koalicij odvisno od tega, kdo bo relativni zmagovalec, kakšen rezultat bo dosegla SLS in kakšen bo koalicijski program.
SDS, ki poudarja, da bi v primeru zmage sodelovanje v vladi ponudila vsem strankam, bi se tako zanesljivo pridružila le Nova Slovenija, ki edina izključuje vstop v Pahorjevo ali v veliko koalicijo. Janša lahko računa tudi na SNS, ki ga - kot je povedal Zmago Jelinčič - tokrat prvič zanima vstop v vlado. Za pogovore z vsemi je pripravljen tudi DeSUS, ki pa je bil v sedanjem mandatu desnosredinske vlade najbolj neubogljiv koalicijski partner.
Koalicija Janša-Bajuk-Jelinčič-Erjavec bi po nekaterih meritvah anket lahko dosegla parlamentarno večino, a bolj tesno. Zato je pričakovati, da bi Janša, če SDS zmaga, poskušal prepričati za vstop v vlado katero od treh levosredinskih strank, ki pa trdijo, da je njihova neuradna povolilna zaveza trdna in da jih v morebitni vladi SDS ne bo.
Borut Pahor bo danes predstavil svojo »alternativno vladno ekipo«, vendar pri tem napoveduje, da je to »krog ljudi«, ki bodo sodelovali v vladi, če jo bo sestavljala socialna demokracija. Dokončna razdelitev ministrskih mest bo seveda stvar koalicijskega dogovora, najprej med SD, Zaresom in LDS, ki pa se jim lahko priključi še katera od strank. DeSUS za takšno koalicijo zagotovo nima zadržkov, v najrazličnejših vladnih kombinacijah je bila že tudi SLS, medtem ko NSi in SNS zagotovo ne bi bili članici levosredinske vlade. Če upoštevamo javnomnenjsko podporo strank, bi torej Pahor z zavezniki relativno hitro sestavil novo koalicijo, medtem ko bi Janšo po 21. septembru čakala precej bolj naporna pogajanja.
Iz sobotne tiskane izdaje Dela