V osnutku besedila, ki obsega 49 strani, ni predloga, v kakšnem razmerju naj bi se med strankami delili resorji. O tem, kar kroži neuradno (da naj bi Zares dobil štiri ministrstva, DeSUS dve, LDS in SLS pa po eno), v osnutku ni niti besede. Našteta so dosedanja ministrstva, ne pa tudi novi predlogi (na primer združitev resorjev za razvoj in za regionalni razvoj v eno ministrstvo ali delitev ministrstva za delo in socialo v dva resorja). V SD menijo, da se morajo stranke o tem uskladiti med pogajanji.
Največji poudarek je namenjen dvema področjema, gospodarstvu in prometu. Nova vlada naj bi se postopoma umaknila iz zasebnih podjetij, obdržala pa bi lastniške deleže v strateških finančnih ustanovah (NLB, Zavarovalnica Triglav) in infrastrukturi. Napovedani so reforma zdravstvenega sistema in zgolj popravki šolskega sistema. Pokojninski sistem naj bi posodobili, delali pa naj bi po novem do 65. leta starosti.
Približno v času, ko je Pahor poslal osnutek pogodbe na naslove Zaresa, LDS, DeSUS in SLS, je po naših informacijah tudi Gregor Golobič pisal Borutu Pahorju. V pismu predlaga kar 99 konkretnih ukrepov; prvi med njimi je znižanje sejnin članom nadzornih svetov.
LDS je po hitrem pregledu ugotovila, da bo zagotovo predlagala vrsto konkretnih dopolnil besedila, Karl Erjavec pa meni, da je del, ki govori o pokojninah, presplošen. DeSUS bo zahteval, da se v pogodbo zapiše natančnejša formula usklajevanja pokojnin s plačami. Pahor sicer predlaga, da se potencialni partnerji srečajo še pred zasedanjem parlamenta v sredo prihodnji teden, a DeSUS bo o osnutku odločal šele v ponedeljek.
Pri SLS so osnutek koalicijske pogodbe SD prejeli med včerajšnjo sejo izvršnega odbora - prebrali jo bodo, odgovoriti pa še ne morejo, ker se morajo v stranki prej temeljito pogovoriti o morebitnem vstopu v koalicijo, je dejal Bojan Šrot. Izjave nekaterih pomembnih članov SLS nakazujejo, da utegne dobiti verjetni mandatar Borut Pahor košarico.
Več v sredini tiskani izdaji Dela!