Pahor je pojasnil, da se je s Semoličem sestal na njegovo povabilo. "Ko je poslal čestitko za volilni uspeh, je izrazil željo po dobrem sodelovanju in menil sem, da je zdaj pravi čas, čeprav uradnih rezultatov še ne poznamo, da se sestanemo in neformalno pogovorimo o načrtih za socialni dialog," je dodal.
Na vprašanje, ali so se pogovarjali tudi o fleksibilnem trgu dela oz. lažjem odpuščanju delavcev, je Pahor odgovoril, da so pogovarjali tudi o vsebinskih stvareh, "vendar je bil to neformalen pogovor in bo zaenkrat ostalo pri tem". Povedal je, da so se "dogovorili za načrt sodelovanja med sindikati in vlado, če bomo dobili mandat in če jo bomo uspeli sestaviti".
"To je bilo zelo neformalno srečanje, ker državna volilna komisija (DVK) še ni dala uradnega poročila," je še poudaril predsednik SD in zatrdil, da je šlo za neuraden, prisrčen in kratko uro dolg pogovor. "Zelo sem zadovoljen," je sklenil.
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič je po sestanku, na katerem je šlo po njegovih besedah za krajši razgovor oziroma vljudnostno srečanje, dejal, da je beseda tekla o tem, kako v odločitve vključiti socialne partnerje, v prvi vrsti sindikate, če bo predsednik nove vlade Pahor.
Zatrdil je, da so stališča sindikatov glede fleksibilnosti trga dela znana. "Konkurenčnosti gospodarstva ne smemo graditi na zniževanju delavskih pravic na račun socialne varnosti. Če gremo po tej poti, pomeni to na globalnih trgih že vnaprej poraz," je poudaril.
V "tej tekmi" po njegovem mnenju nikoli ne bomo konkurenčni Kitajcem ali Indijcem. Kot meni, lahko uspemo samo v tekmi v znanju - z več znanja zaposlenih ter s proizvodi in storitvami, ki dajejo novo dodano vrednost. "Zato smo tudi proti formuli, ki želi z zniževanjem delavskih pravic v imenu prožne varnosti zniževati socialne standarde v Sloveniji," je dejal Semolič.
Prožna varnost je po besedah predsednika sindikata tudi tema, ki jo sprejemajo, toda ne samo na račun varnosti. "Dokler v Sloveniji ne bo večje varnosti zaposlenih, je iluzija, da bi sindikati pristajali na večjo fleksibilnost, saj je ta v Sloveniji že visoka in za mnoge delavce previsoka," je pojasnil.
Semolič je o upravičenosti napovedi skorajšnje gospodarske recesije dejal, da so pri teh napovedih zelo previdni. "Pogosto se to zlorablja v škodo delavstva," je prepričan. Kot je poudaril, se mnogo lastnikov kapitala v času konjunkture - ko sindikati zahtevajo visoke plače - kljub napovedim o bližajoči se recesiji ne odpove visokim dobičkom in nagradam. Potem te recesije ni in začarani krog se vrti "na plečih delavcev".
Po prepričanju Semoliča morajo biti lastniki kapitala tisti, ki se morajo pravočasno odzvati na izzive globalnega trga.