Patrie, Šentvid in davek na nepremičnine

Na Delo.si so bralci pretekli mesec postavili vprašanja in ocenjevali odgovore devetih parlamentarnim strankam. Največ pozornosti so pritegnile teme: Patria, krivda za zaplete v šentviškem predoru in obdavčitev nepremičnin.

Objavljeno
15. september 2008 17.53
El.M.
El.M.

Ljubljana - Na Delo.si so bralci pretekli mesec postavili vprašanja in ocenjevali odgovore devetih parlamentarnim strankam. Največ pozornosti so pritegnile teme: Patria, krivda za zaplete v šentviškem predoru in obdavčitev nepremičnin.

 

Bralci so bili najbolj zadovoljni s predlogom stranke SD, naj se ustavijo vsi postopki, povezani z nakupi, proizvodnjo in uvozom patrij, dokler se preiskava na Finskem ne konča. Zares in Slovenska lipa sta za takojšnje razdrtje pogodbe, LDS pa meni, da gre pri nabavi oklepnikov za »velikansko polomijo«. V SLS in SNS menijo, da se pogodba lahko razdre šele po dokazanih nepravilnostih, v NSi pa, da v tem trenutku ni razlogov za njeno razdrtje, saj jo varuje posebna klavzula o prekinitvi, zato je razprava o tem prenagljena. DeSUS in SDS na vprašanje nista odgovorili.

 

Na drugem mestu po številu glasov naših bralcev so odgovori na vprašanje, kdo je največji krivec za zaplete v šentviškem predoru. Največ bralcev se je strinjalo s stranko Zares, ki meni, da je to Dars, ki bi kot naročnik moral skrbeti za javno naročilo. V LDS menijo, da je »izvirni greh pomanjkanje nadzora, ta pa je v pristojnosti Darsa in državnih inšpektoratov«. V SNS pripisujejo največ krivde nadzornikom, ki so dajali »vsaj tiho podporo« izvajalcem, ti pa so slabo opravili svoje delo. NSi je kot krivca navedla izvajalce, SLS je krivdo razdelila med SCT, projektanta, nadzornega inženirja in izvajalca zunanjega nadzora. Za SD je najbolj kriv angleški podizvajalec Ceramicoat, v Slovenki lipi pa so prepričani, da je zaplet povezan z javnim naročanjem, za kar je odgovorna vlada. DeSUS in SDS na vprašanje nista odgovorili.

 

Pri uvedbi davka na nepremičnine so se bralci najbolj strinjali z SLS, ki je za uvedbo davka na nesmotrno rabo nepremičnin. V NSi bi obremenili luksuzna stanovanja, v LDS uvedli davek na nepremičnine, ki jih ljudje ne potrebujejo za bivanje. SNS ne bi obdavčila stanovanja, v katerem lastnik živi. DeSUS je za »selektivno uvedbo davka na nepremičnine«, Zares in SDS pa se zavzemata za nadomestitev nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča v davek na nepremičnine. Slovenska lipa ne podpira uvedbe novih davščin, SD je proti obremenitvi za dohodkovno šibkejše skupine in bo proučila ustreznost nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča.

 

Vsa vprašanja in odgovore lahko preberete na www.delo.si/volitve2008.