Prihajajo odločilni dnevi

»Dovolj je, da neha govoriti o Patrii,« odgovarja strokovnjak za marketing Miro Kline na vprašanje, kaj mora v zadnjih dneh storiti tisti, ki želi zmagati.

Objavljeno
13. september 2008 00.07
Miro Kline.
Tanja Starič
Tanja Starič

Ljubljana - »Dovolj je, da neha govoriti o Patrii,« odgovarja strokovnjak za marketing Miro Kline na vprašanje, kaj mora v zadnjih dneh storiti tisti, ki želi zmagati. Prav posel s finskimi oklepniki je, hočeš nočeš, postal osrednja tema letošnjih volitev, kakšnih novih tem pa, meni Kline, v zadnjem tednu stranke ne morejo uvrstiti na predvolilni dnevni red, saj bi za to potrebovale precej več časa.

 

Afera Patria očitno le ni bistveno vplivala na javno mnenje in ni spremenila razmerja sil, opozarja analitik Matevž Tomšič. Ne glede na to, kateri blok bo dobil večino, bo zelo pomembno, kdo bo zmagal in kdo bo prvi dobil mandat. Ta ima namreč veliko možnosti, da vlado tudi sestavi. Ključni utegneta biti vlogi Jelinčičeve SNS in Erjavčevega DeSUS. Prvi bi brez težav sodeloval v Janševi vladi, drugi pa tudi v Pahorjevi, čeprav - opozarja Tomšič - se je v kampanji z levico znašel v hudih sporih zaradi nakupa oklepnikov. Tomšič meni, da bodo v zadnjem tednu v ospredju druge teme.

 

»Stranke bodo morale predvsem zelo jasno pokazati, kakšne so razlike med njimi, kar se doslej ni zgodilo,« pravi Miloš Čirić, poznavalec volilnih kampanj. Desnica je doslej nekajkrat spodrsnila na dveh političnih »bananinih olupkih« - ena je bila tema povojnih pobojev in druga položaj Cerkve. To se tokrat ni zgodilo. Vendar so bile spet na dnevnem redu zgodbe, ki temeljijo na kategorijah »verjamem - ne verjamem«, po kateri so prepričani postali samo še bolj prepričani, veliko volivcev pa se je umaknilo med neopredeljene. Borut Pahor in Gregor Golobič bosta v zadnjem tednu gradila strategijo na poudarjanju razlik med svojo politiko in tisto, ki jo ponuja oblast, meni Čirić. To je največja priložnost opozicije, saj mora Janez Janša objektivno braniti sedanje stanje. Ključno vprašanje bodo tako verjetno plače državljanov, ki bi morale ljudem zagotavljati dostojno življenje, in dobički, ki so nepravično porazdeljeni.

 

Ali zadnja soočenja lahko odločilno vplivajo na volivce, vsaj v boju za prvo mesto? V petek, nekaj ur pred začetkom volilnega molka, se bosta na nacionalni in komercialni televiziji še enkrat soočila Janša in Pahor. Miro Kline meni, da bi Pahor lahko pridobil, če bi nastopal kot zmagovalec. Največ je namreč izgubil zato, ker v zmago ni bil več videti prepričan, čeprav je še spomladi deloval čisto drugače. Čirić meni, da je morebitni »preboj« manjših strank, ki sta zdaj na repu anket, torej SLS in NSi, odvisen od tega, kaj se bo dogajalo s SDS. Podpora volivcev se je namreč od obeh zavezniških desnih strank preselila k SDS.

 

Ali lahko v teh dneh pričakujemo tudi grobe udarce? »Prijazni kandidati zagotovo ne bodo,« pritrjuje Čirić, Kline pa ne izključuje tudi bolj grobih napadov, a ne na soočenjih, pač pa morda v medijih s prepoznavno politično usmeritvijo. Med temami morebitne »črne kampanje«, ki bi lahko odločilno vplivale na volivce, na prvo mesto uvršča - spolni škandal.


Iz tiskane izidaje Dela