Ljubljana - Večina političnih strank je pripravila obsežne predvoline programe, da bi volivcem kazala, kaj bodo naredile, če bodo na oblasti, in za kaj se bodo zavzemale. Zelo pomembna točka v njih so seveda gospodarski programi, ki naj bi volivcem pokazali, kako bodo živeli in delali prihodnja štiri leta. V Delu FT zato predstavljamo glavne postavke gospodarskih programov parlamentarnih strank. Usmerili smo se na tiste točke teh programov, ki določneje napovedujejo ukrepe in zavzemanje strank.
Analiza teh delov programov, ki smo jih morali za nekatere stranke (LDS, DeSUS in SNS) poiskati na njihovi spletni strani, druge so nam jih poslale, je pokazala, da marsikatere predvolilne obljube ali zamisli nimajo jasno razdelane finančne podlage. S čim bodo na primer pokrili zmanjšanje davkov za podjetja in državljane, prenos davka, dobiček v občine, brezplačne vrtce za vse otroke in povečanje in razširitev otroških dodatkov, dvakratno povečanje deleža BDP za raziskave in razvoj ter drugo. Nekatere stranke so iskale tudi tuje zglede. Eni bi razpustili Kapitalsko družbo in njeno premoženje prenesli v Spiz, drugi se zavzemajo tudi za hitro in strogo kaznovanje nesolventnih dolžnikov v sodnih postopkih. Vsi se zavzemajo za ustezno plačilo dobro opravljenega dela in dostojno pokojnino, vendar pri tem ne pojasnijo, kako naj bi to naredili. Noben gospodarski program pa se ni posebej dotaknil težav pokojninske blagajne ali razmišljanja o nadaljnjem podaljševanju delovne dobe, s katero nam grozijo zunaj predvolilne kampanje.
Na tretji strani današnjega Dela pa objavljamo tudi drugi del odgovorov, ki so nam jih poslali iz devetih parlamentarnih strank na našo anketo o temah iz gospodarstva in gospodarske politike. Na naše vprašanje, kaj je največja posamična strateška težava slovenske ekonomije: tajkuni, inflacija, naraščajoči primanjkljaj na tekočem računu plačilne bilance ali pa premajhna konkurenčnost gospodarstva, smo dobili zelo različne odgovore: v SLS, SD in Slovenski lipi tako menijo, da je največja težava inflacija, v Zares, LDS in NSi so poudarili premajhno konkurenčnost slovenskega gospodarstva, v SNS menijo, da je naša glavna težava primanjkljaj na tekočem računu plačilne bilance, v SDS in DeSUS pa so nam pojasnili, da je problematično vse našteto.
V večini strank (izjema je le Slovenska lipa, nekaj pomislekov, povezanih s skladiščenjem jedrskih odpadkov,imajo v Zaresu) tudi podpirajo gradnjo drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem oziroma nove jedrske elektrarne. Ob tem pa večinoma tudi poudarjajo, da bi morali poskrbeti za družbeno sprejemljivost gradnje, za varno delovanje elektrarne in tudi varno skladiščenje jedrskih odpadkov.
Iz Delove priloge FT.