SD bo Potrča predlagala za podpredsednika DZ

Predsednik SD Borut Pahor in najverjetnejši mandatar za sestavo nove vlade je dejal, da bodo Mirana Potrča predlagali kot njihovega kandidata za podpredsednika DZ.

Objavljeno
03. oktober 2008 19.23
De.P./STA
De.P./STA
Ljubljana - Predsednik SD Borut Pahor in najverjetnejši mandatar za sestavo nove vlade je pred popoldansko sejo strankinega predsedstva dejal, da bodo dolgoletnega poslanca SD Mirana Potrča predlagali kot kandidata za podpredsednika državnega zbora (DZ).

Odločitev o tem naj bi sprejeli na današnji seji predsedstva stranke, ko se bodo odločili tudi o začasnem vodju poslanske skupine SD. To naj bi postal Bojan Kontič. Za predsednika mandatno-imunitetne komisije naj bi predlagali Dušana Kumra. Na seji predsedstva bodo sicer ocenili tudi rezultate volitev.

Potrč je poslanec DZ vse od prvih demokratičnih volitev, prav na vseh volitvah pa je bil za poslanca izvoljen z veliko podporo ljudi, je dejal Pahor in dodal, da bi bil "naraven" kandidat SD za predsednika DZ. Vendar je prav, da kot stranka, ki je zmagala na volitvah in zastopa načelna stališča o delitvi oblasti in spoštovanju institucij, ob mestu mandatarja in predsednika vlade ne postavijo kandidata tudi za mesto predsednika DZ.

Kot je pojasnil Pahor, je bilo njegovo stališče, še preden so bili dokončno znani rezultati volitev, naj zmagovalna stranka, ki bo verjetno prevzela odgovornost za vodenje vlade, ne prevzame tudi odgovornost za vodenje DZ. O tem sta se strinjala tudi s Potrčem.

Tako bodo imele priložnost predlagati kandidata koalicijske stranke. Pahor si želi, da bi se bodoče koalicijske stranke glede kandidata za predsednika ali predsednico DZ uskladile, tako da bi ta dobil ustrezno podporo v DZ v prvem poskusu.

Prav tako si želi, da bi DZ že na prvi seji izvolil podpredsednike oz. podpredsednice DZ, pri čemer je napovedal, da bodo poslanci SD podprli kandidata iz opozicije, najverjetneje največje opozicijske stranke, saj mu to mesto pripada po poslovniku, je dejal.

Na vprašanje, predstavnika katere od koalicijskih strank bi sam želel na mestu predsednika DZ, je Pahor odgovoril, da se bodo o tem odločili skupaj na posvetu. Njegova prva velika napaka kot kandidata za mandatarja pa bi bila, če bi se izrekel o tem, koga si želi na mestu predsednika DZ.

"Predsednik DZ je ne le po protokolu, ampak tudi po pristojnostih, ena najpomembnejših političnih osebnosti v državi in tako se bodo do njega tudi vedli," je še zagotovil. Kdor pa bo zasedal ta položaj, se mora zavedati, da je"prvi med enakimi", da zagovarja interese DZ - ne vedno v soglasju z interesi vlade - ter da mora biti tudi varuh pravic politične manjšine, torej opozicije.

Sicer pa je predsednik SD prepričan, da bo Potrč dobil potrebno podporo v DZ in da bo delo podpredsednika DZ opravil po najvišjih standardih. Potrč je ob tem izrazil upanje, da bodo na prvi seji DZ, ki jo je predsednik republike že sklical za 15. oktobra, res lahko uspešno opravili prvi korak, ki bo pomenil pomembno pot v oblikovanje koalicije, ki jo bo vodil Pahor.

Prihodnji teden osnutek koalicijske pogodbe

Glede pogovorov o bodoči koaliciji je predsednik SD pojasnil, da bodo v SD verjetno v začetku prihodnjega tedna dokončali osnutek koalicijske pogodbe, ki ga bodo nato dali v presojo ostalim.

Sedaj potekajo pogovori na ravni predsednikov strank; v četrtek se je pogovarjal s predsednico LDS Katarino Kresal, v soboto se bo s predsednikom Zares Gregorjem Golobičem in predvidoma v ponedeljek predsednikom DeSUS Karlom Erjavcem. Kot poudarja Pahor, gre za neformalna srečanja, ki jih namenjajo koalicijski pogodbi. Če bo dobil mandat, pa bo začel tudi formalne pogovore o vsebini koalicijske pogodbe in sestavi vlade.

Odločitev o sodelovanju SLS v bodoči koaliciji je po Pahorjevih besedah na njihovi strani; če se bodo v prihodnjem tednu odločili, da so pripravljeni - najprej neformalno, nato pa še formalno - sesti za pogajalsko mizo o koalicijski pogodbi in o sestavi vlade, "bodo vrata odprta".