SD in Zares začeli z neformalnim usklajevanjem

S srečanjem predstavnikov SD in Zares so se začela usklajevanja besedila koalicijske pogodbe. Ta so sicer še neformalna, a že zelo vsebinska, je povedal predsednik SD Pahor, ki ocenjuje, da razlike niso take, da bi bile nepremostljive. Videoprispevek.

Objavljeno
10. oktober 2008 13.58
Jakob Presečnik
Tj.L./Ju.A./STA
Tj.L./Ju.A./STA
Ljubljana - S srečanjem predstavnikov SD in Zares so se dopoldne začela usklajevanja besedila koalicijske pogodbe. Ta so sicer še neformalna, a že zelo vsebinska, je po srečanju povedal predsednik SD in verjetni mandatar za sestavo nove vlade Borut Pahor, ki ocenjuje, da razlike niso take, da bi bile nepremostljive.

Socialni demokrati bodo v prihodnjih dneh gostili takšna bilateralna srečanja tudi s predstavniki drugih strank, s katerimi potekajo pogovori o oblikovanju koalicije, če bodo to želele, je povedal Pahor.

 

Kot je dodal, sta s predsednikom Zaresa Gregorjem Golobičem oblikovala predlog, da bi se v prihodnjih dneh pospešeno dobivali predstavniki strank, ki bodo verjetno sestavljale bodočo koalicijo, in sicer po resornih področjih.

 

Dejal je, da se zanaša na to, da bodo odgovorni ljudje iz vseh strank, ki se nameravajo vključiti v koalicijo, pri posameznih resorjih znali sami presoditi, kako na primeren način premostiti morebitne razlike, da bo vlada uspešno opravila svoje delo.

 

Z začetkom pogajanj je zelo zadovoljen, saj po njegovih besedah vse poteka v skladu z načrti in pričakovanji, razlike pa niso takšne, da bi bile nepremostljive. Imajo namreč sorodne strateške usmeritve in stremljenja, zaradi česar so sodelovali že pred volitvami in se dogovarjajo o sodelovanju tudi po njih.

 

"Vse lahko naredimo tako, da bo v sredo konstituiran državni zbor, v razumnem času pa tudi odločanje o mandatarju in sestavi vlade," je prepričan Pahor.

 

Zadovoljen tudi Golobič

 

S potekom današnjega sestanka je bil zadovoljen tudi Golobič. Pravi, da se čuti "dobra energija", ki se kaže v tem, da si ne le želijo najti skupen jezik, ampak tudi čim prej doseči dogovor in vzpostaviti pogoje za oblikovanje nove vlade.

V Zares se strinjajo z zasnovo osnutka koalicijske pogodbe, ki so jim ga posredovali iz SD. "Ne gre za razlike, kjer bi morali citirati neko ideologijo, ampak za razlike, koliko biti na katerem področju konkreten in natančen pri posameznih ukrepih," je še pojasnil Golobič.

 

Prve pogovore glede kadrovskih zadev Pahor napoveduje po 15. oktobru. Po odločitvi Zaresa, da za predsednika DZ predlaga Pavla Gantarja, zaradi katere naj bi bili v LDS nekoliko razočarani, saj naj bi sami pričakovali to mesto, pa je Pahor ponovno poudaril, da se mu ta razhajanja ne zdijo tako velika.

 

"Tudi danes bomo imeli nekaj sestankov, ki bodo gotovo utrli dobro pot za nadaljnje sodelovanje," je napovedal. Z Golobičem pa sta se nato skupaj odpravila na sedež LDS na srečanje s strankino predsednico Katarino Kresal.

 

Pahor pričakuje, da bo Gantar - kot tudi kandidati za mesta podpredsednikov DZ - izvoljen na ta položaj in bo DZ konstituiran.

 

Predlog poslancev SDS, da bi na eno od podpredsedniških mest izvolili dosedanjega predsednika DZ Franceta Cukjatija, pa je komentiral z besedami, da ima največja opozicijska stranka pravico, da po svoji vesti in politični presoji izbere kandidatko ali kandidata za položaj podpredsednika. Politična večina jo mora podpreti, "saj sicer pade pravilo, da je odločitev politične manjšine v tem primeru za politično večino zavezujoča".


Kresalova podprla Gantarja za predsednika DZ


Predsednica LDS Katarina Kresal je po današnjem sestanku s predsednikom SD Borutom Pahorjem in predsednikom Zares Gregorjem Golobičem poudarila, da podpira kandidaturo predstavnika Zares Pavla Gantarja za predsednika DZ in da bo to priporočila tudi poslanskemu klubu LDS.

Kresalova je povedala, da je najprej treba opraviti pogovore znotraj poslanskega kluba, "tako kot se je Zares in kot se bo tudi SD usklajeval glede tega vprašanja". Kot je zatrdila, kandidata Gantarja podpira, je pa po njenih besedah treba počakati na naslednji teden, ko bo ta razprava opravljena. Poudarila je, da je dogovor o predsedniku DZ prvi preizkusni kamen za prihodnjo koalicijo. "Tudi v LDS bomo podprli tistega, ki bo imel najširše soglasje," je dejala.

 

Sicer pa je pojasnila, da so se danes pogovarjali tudi o postopku pri usklajevanju koalicijske pogodbe oziroma o tem, kako bodo pristopili k nadaljnjim pogovorom. V LDS po njenih besedah pospešeno pripravljajo njihove amandmaje k osnutku in predvidevajo, da bodo danes že končani. "Potem bom sprejela ponudbo SD, da se tudi o teh vsebninah pogovorimo v bilateralnem pogovoru," je povedala. Po njenem mnenju bo potem laže pristopiti k širokim pogajanjem o koalicijski pogodbi.

 

O kandidaturi Gantarja za predsednika DZ je Kresalova še dejala, da je sicer res, da je bil ta položaj ponujen tudi njej in da je LDS o tem razmišljal. "Ko se je izkazalo, da bo soglasje šlo v drugi smeri, smo mi pripravljeni podpreti drugačno rešitev," je prepričana predsednica LDS. O razdelitvi ministrstev pa bo po njenih besedah odločil mandatar.

 

Verjetni mandatar in predsednik SD Borut Pahor je ob tem povedal, da stvari tečejo po načrtu in da so "vse majhne razlike premostljive, tudi ta, ki je za nami". Na vprašanje, ali bo predsednik DeSUS užaljen, ker ga spet ni bilo na pogovorih, pa je Pahor odvrnil, da je svojim sodelavcem že naročil, da kontaktirajo njegove, da se dogovorijo za srečanje. "Tudi glede tega ni nikakršnih razlogov za kakšna vprašanja," je pojasnil.

 

Kot je dodal predsednik Zares Gregor Golobič, verjame, da je pred prihodnjo koalicijo veliko preizkušenj in da jih bodo zmogli skupaj razrešiti. "Ljudje imajo velika pričakovanja, povezana z uspešnostjo prihodnje vlade, in vsi skupaj bomo imeli zelo veliko dela, da bomo tem pričakovanjem sledili v najboljši možni meri," je poudaril Golobič.

 

Presečnik: Izrazito sem proti vstopu v koalicijo

 

Vodja poslanske skupine SLS Jakob Presečnik je v izjavi poudaril, da je izrazito proti vstopu v koalicijo, ker je prepričan, "da si je potrebno sedaj zastaviti cilje za naslednje obdobje in določiti pot, po kateri iti". Presečnik meni, da je njegovemu razmišljanju naklonjena večina izvoljenih poslancev, čeprav za vse tega ne more trditi.

O osnutku koalicijske pogodbe je povedal, da se bo na to temo v ponedeljek sestala razširjena poslanska skupina - izvoljeni poslanci in poslanci tega mandata. Kot je dejal, bo takrat tudi bolje vedel, kakšno je mnenje poslancev. Po njegovo pa je potrebno - preden sploh razpravljajo o ponujenem predlogu koalicijske pogodbe - razpravljati in se odločiti o tem, ali vstopiti v koalicijo ali ne.


Kot je dejal, bo o tem, ali bo stranka šla v pogajanja ali ne, v ponedeljek razpravljal tudi glavni odbor. Če bi se odločili, da se gre v pogajanja, bi se moral glavni odbor kasneje sestati še enkrat in takrat se odločiti, ali vstopiti v koalicijo ali ne, je pojasnil Presečnik.


Iz osnutka koalicijske pogodbe: Politični posegi v uredniško in novinarsko delo prepovedani

Osnutek koalicijske pogodbe sicer ni zelo natančen v zavezah in obljubah, vsebuje pa nekatere novosti, ki jih v prejšnjih mandatih nismo poznali. Tako je že v uvodu zapisano, da »posamezniki, ki so jih doslej na položaje imenovale dosedanje vlade, niso predmet političnih zamenjav«, razen tistih, ki neposredno zadevajo sestavo kabinetov članov vlade. Nova vlada »ne sme posegati v uredniško in novinarsko delo«. »Vsako ravnanje, ki bi ga novinarji in uredniki razumeli kot poseganje v avtonomnost, je nesprejemljivo,« piše v osnutku pogodbe. Več ...