SD v napad, SDS v reševanje koalicije

Volilna tekma vstopa v odločilno fazo. Začenjajo se televizijska soočenja, kjer pa bomo, po mnenju analitikov, Janeza Janšo in Boruta Pahorja skupaj videli morda le še enkrat.

Objavljeno
24. avgust 2008 22.04
Tanja Starič
Tanja Starič

Ljubljana – Volilna tekma vstopa v odločilno fazo. Začenjajo se televizijska soočenja, kjer pa bomo, po mnenju analitikov, Janeza Janšo in Boruta Pahorja skupaj videli morda le še enkrat. »Tudi Janez Drnovšek se je udeleževal le najnujnejših soočenj,« pravi Matevž Tomšič iz novogoriške Fakultete za uporabne družbene študije. Zato lahko pričakujemo, da bodo stranke predstavljali člani ožjih vodstev – Milan Zver, Gregor Virant, pa Patrick Vlačič in Igor Lukšič, ne pa tudi oba predsednika.

 

Tomšič meni, da se bo Janša izogibal konfliktom in bo polemike prepuščal manj izpostavljenim članom stranke. Pahor bo, na drugi strani, poudarjal podobo odločnega politika, obenem pa skušal ohraniti svojo tradicionalno »povezovalno« držo.

 

Janša ima že od predsedniških volitev pobudo, s tem pa oži manevrski prostor nasprotnikov. Od tod tudi prednost SDS, ki so jo v zadnjem času zaznale ankete, pravi Vlado Miheljak (FDV). Razmerje sil se v bistvu ni spremenilo, podpora SDS še vedno raste na račun »usihanja« NSi in SLS, meni Miheljak. Mogoče je, da SDS zmaga, manj verjetno pa, da levo sredinski blok ne bi dobil večine. Tomšič pravi, da bi se Janša lahko znašel v težavah, če NSi ali SLS ne prideta v parlament in ni bi mogel sestaviti vlade. To bo moral upoštevati tudi v kampanji.

 

Tomšič ocenjuje, da je povolilna zaveza levice, da ne gredo v Janševo vlado, podobna »pomladni« iz leta 1996, ki ni bila prav trdna, saj je SLS čez čas vstopila v koalicijo z LDS. Miheljak se s tem ne strinja; preprosto zato, ker se nobeni od trojice strank to ne bi izplačalo. Miheljak meni, da bosta v prihodnjih TV soočenjih prišla do besede Zares in LDS, kar pa lahko oslabi SD. Tomšič primerja položaj na levi sredini s spopadom dveh demokratskih kandidatov v ZDA. Obama in Clintonova sta bila tekmeca in zaveznika hkrati, zato v kampanji nista smela do konca.

 

Analitika se strinjata, da bo tokrat ključno prvo mesto in da je rezultat spopada med SD in SDS na začetku kampanje še vedno zelo izenačen. Soglašata tudi, da bo boj proti tajkunom še naprej »paradna« tema letošnjih volitev.

 

Iz ponedeljkove tiskane izdaje Dela.