Spet polemično o tajkunih in prevzemih

Tudi prvo soočenje vseh devetih predsednikov parlamentarnih strank je minilo v znamenju burne polemike o boju proti tajkunom.

Objavljeno
28. avgust 2008 22.02
Janez Janša in Karl Erjavec
Tanja Starič/Zoran Potič
Tanja Starič/Zoran Potič

Ljubljana - Tudi prvo soočenje vseh devetih predsednikov parlamentarnih strank je minilo v znamenju burne polemike o boju proti tajkunom. Kdo je bolj kriv za netransparentne prevzeme, prejšnje ali sedanja vlada, kateri politični opciji pripadajo tajkuni in zakaj smo trikrat preplačali predor Šentvid?

 

»Tajkuni so se rodili 12.8. 2005 v pisarni Janeza Janše, ko so se dogovorili za prodajo Mercatorja,« je sinoči dejala predsednica LDS Katarina Kresal in s tem sprožila plaz ugovorov. »Čas je, da končamo te pravljice o Mercatorju, ki jih nihče ni dokazal,« je na to odgovoril Janša (SDS), ki je med drugim zatrdil, da sta se z Igorjem Bavčarjem že pred leti razšla.

 

»Jaz sploh ne vem, kaj je to tajkun. To je nekaj takega kot jeti; pravijo, da obstaja, a ga še nihče ni videl,« so besede predsednika SLS Bojana Šrota in dodal, da ljudska stranka ni sodelovala pri nobenem prevzemu in da »nima bogatih botrov«. »Tajkuni so moralni problem te države in niso v nobeni politični opciji, ker delajo samo zase. Vsaka stranka, ki se je z njimi zapletla, se je opekla,« pa je dejal Gregor Golobič (Zares). Z Janšo sta polemizirala o tem, ali se je več prevzemov zgodilo v sedanjem ali v prejšnjem mandatu; Janša je našteval primere: BTC, Merkur, Perutnina Ptuj, Golobič pa prodajo Mercatorja in Kolektorja. »Dvomimo v korektnost dela nadzornikov, ker delujejo politično,« je ocenil predsednik Zares. »Jasno je, kdo je kriv za tajkune, treba je samo pogledati, kdo je imel vsa leta privatizacijo v rokah,« pa je dejal Janša. Borut Pahor (SD) je povedal, da »ne verjame v iskrenost boja te vlade proti gospodarskemu kriminalu, ki ga je napovedala, ko ji je začela upadati politična moč

 

Sašo Peče (Lipa) je Andreju Bajuku (NSi) očital, da je slab minister, ker je dopustil, da sta državni banki financirali prevzeme. Bajuk pa je pojasnil:»Vse je bilo dobro prikrito in šele zdaj prihaja na dan!« »Mislim, da bi morala finančna policija po volitvah pregledati vse premoženje tajkunov, tudi tisto od žene, sestre in stare mame,« je pribil Zmago Jelinčič (SNS). »Sem že mislil, da grem lahko na kavo,« pa se je pritožil Karel Erjavec (Desus), ki v vsesplošni polemiki skoraj ni prišel do besede in nato povedal, da si morajo upokojenci najemati posojila za vsakdanje življenje, medtem ko so drugi obogateli.

 

V nadaljevanju so se spraševali, kako je mogoče, da je šentviški predor trikrat dražji, kot je bilo načrtovano. Strinjali so se, da družine s 400 evri na mesec ne morejo preživeti. Janša je pohvalil vlado zaradi visoke gospodarske rasti in nizke brezposelnosti, Golobič pa je dodal, da so to delovna mesta z nizko dodano vrednostjo. Meritve, kateri politik je bil bolj prepričljiv, ki jih je že med oddajo pripravila Mediana, so pokazale, da je bil najbolj prepričljiv govorec Janša (27,6 odstotka), Golobič je prepričal 16,5 odstotka gledalcev, Pahor pa je pristal na tretjem mestu s 14,7 odstotkov. »Jutri bo nov dan,« je komentiral rezultat. Peče je sinoči prehitel Jelinčiča, Kresalova, ki je na koncu poskrbela za smeh v studiu z izjavo, da je »edina politično nedolžna« med predsedniki, pa je prehitela Erjavca, pa tudi Bajuka in Šrota, ki sta ostala na repu lestvice.

 

Iz petkove tiskane izdaje Dela!