Ljubljana - Včeraj se je iztekel rok za vložitev kandidatur oziroma list kandidatov za poslance državnega zbora pri volilnih komisijah volilnih enot. Med njimi so to zagotovo storile vse stranke, ki imajo poslance v parlamentu, tudi KDS s poslancem Janezom Drobničem. Danes zato objavljamo njihove osebne izkaznice, prihodnji teden pa bomo na enak način predstavili še druge zunajparlamentarne stranke in nestrankarske liste.
Koliko list in kandidatov se bo na jesenskih parlamentarnih volitvah dejansko potegovalo za vstop v parlament, bo znano šele prihodnji teden. Do 2. septembra ima državna volilna komisija namreč čas, da ugotovi, ali liste kandidatov izpolnjujejo vse pogoje - in jih na podlagi tega nato potrdi ali zavrne. Določitev seznama list kandidatov in žrebanje vrstnega reda bo dan pozneje, 3. septembra.
Po pričakovanjih so kandidatne liste do včeraj (nekatere tudi že prej) vložile vse parlamentarne stranke - koalicijske SDS, SLS, NSi in DeSUS ter opozicijske SD, LDS, Zares, SNS in Lipa. Vse so liste vložile v vseh osmih volilnih enotah. SLS nastopa skupaj s SMS, medtem ko so kandidati Zveze za Primorsko in društva Sončnica pod okriljem liste Zares, podobno tudi SEG, Krščanski socialisti in Demokrati na listi SD. K tem strankam v današnjem pregledu prištevamo še KDS, čeprav obstaja dvom glede njihovega (ne)parlamentarnega statusa. Sami se namreč štejejo za parlamentarno stranko, saj je njihov član poslanec Janez Drobnič, medtem ko predsednik državnega zbora to interpretacijo zavrača in pojasnjuje, da Drobniču pripada status nepovezanega poslanca. Tudi KDS je kandidatne liste vložila v vseh osmih volilnih enotah.
Za poslanska mesta se bodo poleg omenjenih potegovale tudi zunajparlamentarne stranke in nestrankarske liste. Med njimi so nam do včeraj vložitev kandidatur potrdile Stranka slovenskega naroda, Naprej Slovenija, Zeleni Slovenije, Zelena koalicija, Lista za čisto pitno vodo, Lista za pravičnost in razvoj, Socialna liberalna stranka. Ali je med njimi še kakšna, bomo uradno izvedeli v prihodnjih dneh. Večina teh strank in list je sicer vložila kandidature v vseh volilnih enotah, nekatere pa le v posameznih. Tu so še neodvisni kandidati, ki se ponavadi potegujejo za glasove le v posameznih volilnih enotah. Pred štirimi leti je na državnozborskih volitvah sodelovalo 23 list.
Iz četrtkovega tiskanega Dela