V NSi se bodo zavzemali za Slovenijo vrednot

V NSi hočejo "Slovenijo, ki bo res podjetna, ki bo varna in ki bo dežela vrednot", je danes ob predstavitvi strankinega programa za obdobje 2008-2012 dejal njen predsednik Andrej Bajuk. Videoprispevek Studia Delo.

Objavljeno
18. avgust 2008 17.14
Tj.L./STA
Tj.L./STA

Ljubljana - V NSi hočejo "Slovenijo, ki bo res podjetna, ki bo varna in ki bo dežela vrednot", je danes ob predstavitvi strankinega programa za obdobje 2008-2012 dejal njen predsednik Andrej Bajuk. Med vrednotami je še posebej izpostavil spoštovanje človekovega dostojanstva, iz katerega po njegovo izhajajo vse druge vrednote.

 

Ob tem je pojasnil, da "se še kako dobro zavedamo, da živimo v pluralni družbi, kjer imajo ljudje različne in drugačne poglede". "Mi nismo za to, da bi naše poglede ali pa naše vrednote vsiljevali drugim. Zahtevamo pa in pričakujemo, da bodo naši pogledi in naše vrednote prisotni v odprtem dialogu pluralne družbe," je dodal.

 

Ena izmed prioritet strankinega programa, ki so ga po Bajukovih besedah pripravljali več mesecev, je pošteno plačilo za opravljeno delo. Kot je poudaril, so k temu že v tem mandatu delno pripomogli med drugim tudi z odpravo davka na izplačane plače.

 

Ta je sedaj odpravljen v višini 70 odstotkov, v celoti pa bo odpravljen s 31. decembrom, je spomnil Bajuk. To so po njegovem "dodatni prihodki slovenskih podjetij". "Ali se tudi pozna, da delavci od tega kaj dobijo ali ne, pa je vprašanje, ki ga prepuščam socialnim partnerjem," je dodal.

 

NSi se bo v svojem programu zavzemala za pregledno in varčno porabo denarja davkoplačevalcev, kar se je po njegovih zagotovilih na ministrstvu za finance pod njegovim vodstvom delalo že do sedaj.

 

V strankinem programu med drugim poudarjajo tesnejše povezovanje znanosti in gospodarstva. V tem pogledu po Bajukovo "zaenkrat še nismo bili uspešni kot družba", je pa vlada, kot je spomnil, uvedla davčno olajšavo za podjetja za vlaganja v raziskave in razvoj.

 

NSi bo posebno skrb namenila tudi kmetom. Tu bi morala država po Bajukovem prepričanju pomagati pri trženju pridelkov, pomembno sistemsko vprašanje pa bo zavarovanje zlasti malih kmetov. Prav tako naj se zagotovi prožno varnost zaposlitve. Tako naj se npr. omogoči najemanje hipotekarnih posojil tudi osebam, ki nimajo "stalne službe".

 

Na področju zdravstva bodo podprli "le takšno zakonodajo, ki bo vsem pod enakimi pogoji zagotavljala dostopno, kakovostno in hitro zdravstveno oskrbo", privatizacija na tem področju pa naj bo preglednejša, je dejal predsednik NSi.

 

Prav tako bo potrebno ustvariti razmere, v katerih bodo mladi lažje prišli do stanovanja. V letih 2006 in 2007 so tako za izgradnjo neprofitnih stanovanj stanovanjskemu skladu namenili 25 milijonov evrov, letos pa dodatnih pet milijonov, je opozoril predsednik NSi.

 

Glede na "demografsko realnost" bo nujno najti medgeneracijsko sožitje, je poudaril Bajuk. Med prioritetami NSi pa bo tudi povečanje učinkovitosti pravosodja, to pa zato, je menil Bajuk, "ker je treba Slovencem vrniti zaupanje v svoje lastne ustanove in v svojo lastno državo". V NSi bodo tudi gojili kulturo dialoga ter podpirali slovensko umetnost in ustvarjalnost, je še povedal.

 

Na vprašanje, kaj pomeni prisotnost državnega sekretarja na ministrstvu za pravosodje Roberta Marolta na sobotnem festivalu SDS, je Bajuk odgovoril, da to pomeni, da so ga tja povabili. "Mi smo samostojna stranka, imamo pa seveda tudi določene simpatije," je pojasnil in omenil dosedanje sodelovanje stranke s SDS najprej v Koaliciji Slovenija in nato v vladi. "To ni nobena kršitev ničesar," je pojasnil glede Marolta.

 

V zvezi z novonastalo stranko KDS pa je Bajuk dejal, da se je ne boji, saj naj bi zaradi vstopa vanjo izstopilo le sedem članov NSi.

 

Finančni minister je sicer napovedal, da bo vlada v četrtek na svoji seji obravnavala škodo, nastalo v nedavnih neurjih. "Sam sem ob tem predsedniku vlade predlagal možnost, da če sredstva v proračunu ne bodo zadostovala, da bi pripravili rebalans proračuna," je pojasnil. Dodal je, da se tega letos lahko lotijo, ker je v proračunu presežek. Za spremembo rebalansa proračuna bo treba sicer vprašati DZ, je spomnil Bajuk. Pri tem ni želel operirati s konkretnimi številkami, saj je treba, kot je dejal, škodo najprej natančno oceniti.