V SD "pozabili" na nekdanjo županjo

Stranka SD je pri oblikovanju list povsem »pozabila«na nekdanjo ljubljansko županjo Danico Sinšič, kljub hotenju in precej odkritim pozivom prvega moža SD Boruta Pahorja, naj ne pozabijo nanjo.

Objavljeno
22. avgust 2008 12.21
Ljubljanska županja Danica Simšič
Dejan Vodovnik
Dejan Vodovnik

Ljubljana - V predvolilnem času nikoli ne zmanjka žrtev, je dejal eden od sodelujočih pri oblikovanju kandidacijske liste ene od strank, ki v Ljubljani igra kar pomembno politično vlogo. To izjavo je, vsaj tako kaže, na lastni koži dodobra izkusila nekoč precej pomembna članica socialnih demokratov (SD) in ljubljanska županja Danica Simšič. Stranka je namreč nanjo pri oblikovanju list povsem »pozabila«; kljub hotenju in precej odkritim pozivom prvega moža SD Boruta Pahorja, naj ne pozabijo nanjo.

 

V SD so precej časa usklajevali, kam umestiti nekdanjega podžupana Antona Colariča, ki se je umaknil iz prvih političnih vrst stranke, plačo pa si služi s svetovanjem Hrvoju Draškoviću, direktorju Energetike. Za glasove se bo potegoval v Mostah. Kam oziroma ali sploh umestiti prvo damo ljubljanske SD Metko Tekavčič za zdaj še ne ve nihče, saj se o tem menda še usklajujejo z njo. Menda je srčika težav v dejstvu, da je premalo prepoznavna, to menda ne bi bilo dobro za nabiranje glasov; na drugi strani naj bi prav ona pritiskala na kadrovike, da na listo uvrstijo vsaj njenega moža Vlada Dimovskega. To pa menda v stranki tudi ni naletelo na plodna tla.

 

Dogajanje je precej živahno v nekoč najmočnejšem lokalnem odboru; in sicer ljubljanskem LDS. Glavni igralci so po dokaj zanesljivih informacijah Jožef Školč in Slavko Ziherl ter ena najbolj aktivnih članic na ravni četrtnih skupnosti Stanka Marin Ferenčak. Zadnja je namreč tako kot v »konkurenčni« SD Simšičeva skoraj redno pobirala zajetno število glasov na Fužinah oziroma v Mostah, zdaj pa so jo menda presenetili »strankarski javnomnenjski poznavalci«, ki so izračunali, da bi imel največ možnosti za največ glasov na Fužinah na listi LDS imel Jožef Školč, tik za njim naj bi bil Slavko Ziherl, ki si je prav tako želel kandidirati v tem predelu glavnega mesta. Menda je vmes posegla prva dama liberalne demokracije Katarina Kresal in skoraj zaukazala, da naj Školč kandidira na Fužinah, Aleš Bučar Ručman v Mostah, Ziherl pa se je prav na račun zadnjega kandidaturi odpovedal. Ferenčak Marinovi so v zameno ponudili območje Velikih Lašč, Iga in Brezovice. Neuradno smo izvedeli, da ponudbe ni sprejela, zelo resno pa razmišlja tudi, da bi se »odpovedala političnemu cirkusu«. Ali to pomeni celo izstop iz LDS, nismo izvedeli. Prav kandidiranje Aleša Bučarja Ručmana v Mostah je povzročilo, da sta iz stranke pred dvema dnevoma izstopila Boris Ferenčak in Ernest Mencinger, dokaj vidna člana na mestni ravni. Njun izstop iz stranke ne bo ostal osamljen, zaradi česar je Kresalova menda že sklicala neke vrste krizne sestanke.

 

Nekdanjega prvega moža ljubljanske liberalne demokracije Slavka Slaka ne bo na nobeni listi. Vodstvo LDS - mimogrede, stranka je menda še zdaj brez tako imenovane ženske kvote v Ljubljani - ga je namreč imenovala za vodjo volilnega štaba v Ljubljani.

 

Ljubljanski odbor stranke Zares, ki jo vodi Pavel Gantar, kandidate bolj ali manj skriva, je pa vedno bolj jasno, da bo kadroval tudi z Liste Zorana Jankovića, od koder se kadri tudi sicer - kot hudomušno pravijo - selijo sem ter tja kot podnajemniki v Ljubljani (Roman Jakič, Peter Božič in Andrej Rus je le nekaj primerov političnega preseljevanja). Navsezadnje je Ljubljana eno pomembnejših volilnih okolij. Kot trdijo nekateri, je namreč prav Ljubljana ključni bazen volivcev Zaresa. Zeleni Miha Jazbinšek je pred dnevi napovedal kandidaturo za parlament na listi SLS-SMS.

 

Iz današnjega Dela