Ljubljana - Podpredsednik in ideolog Socialnih demokratov Igor Lukšič pričakuje, da se bodo koalicijske partnerice o koalicijski pogodbi dogovorile čim prej. Pravi, da so pri tem pripravljeni na vse, tudi na bolj naporna pogajanja, četudi se mu zdi, da ne bodo potrebna. Priznava, da bo zagotovo treba izpiliti še kakšno formulacijo, denimo glede pokojnin, drugače pa kakšnih velikih razprav po njegovem ne bo.
Osnutek koalicijske pogodbe je na mizah vaših morebitnih koalicijskih partneric. Kateri so njeni glavni poudarki?
Koalicijske pogodbe smo se lotili tako, da smo pravzaprav skrajšali program, s katerim smo dobili mandat na volitvah; razbremenili smo ga razlag in nekih okvirov, ki za delovanje vlade ne pridejo toliko v poštev, tako da smo njegov obseg zmanjšali za približno polovico. Koalicijska pogodba je tako bolj ali manj tehnično delo in v njej nismo postavljali kakšnih novih prioritet.
Kdo je sodeloval pri pripravi osnutka, kdo so pogajalci?
To so Mitja Gaspari, Miran Potrč, Anton Rop, Miloš Pavlica in jaz. V posamezne segmente so se vključevali še kolegi, ki so bili v naši ministrski ekipi, vsega skupaj je pri tem dokumentu v tej fazi sodelovalo kakšnih 20 ljudi.
Kje pričakujete trenja, kje so že vnaprej nakazana nesoglasja, kjer se bo treba uskladiti?
Težko bi rekel. S stranko DeSUS bo treba razčistiti, izpiliti kakšno formulacijo v zvezi s pokojninami, drugače pa se mi zdi, da velikih razprav ne bo. Dodali bomo še kakšno podrobnost, o kateri kakšna stranka meni, da bi jo bilo treba še posebej opredeliti. To ne bo problem.
Glede medijske zakonodaje oziroma RTV-zakona ali pa glede prodaje državnega premoženja ne pričakujete nesoglasij?
Ne. Glede RTV je tako, da vsi, ki smo v tej koaliciji, menimo, da je ta zakon slab, treba ga je zlasti v delu sestave sveta zavoda razdržaviti in spet vrniti v roke javnosti. Glede prodaje premoženja pa je predlog, po katerem se politika dejansko umakne iz upravljanja podjetij, a da hkrati obdržimo lastnino, bolj ali manj sprejemljiv za vse.
Kako boste delili ministrske resorje - po aritmetični delitvi števila glasov na volitvah?
Volitve so pomemben demokratičen mehanizem, na katerih ljudje določijo, kakšen naj bo vpliv posameznih strank, posameznih ekip ljudi na vladno politiko in drugod. Če jemljemo demokracijo resno, potem je izid na volitvah tudi brezpriziven pripravek za razporejanje vpliva in prevzemanje odgovornosti za mandat.
Torej si približno enako kvoto lahko obetata LDS in SLS (če se bo odločila za sodelovanje), nekaj več pa DeSUS, ki sicer opozarja, da ne sprejema drugega neenakopravnega položaja?
Ja, s tem da so tu seveda nianse, saj ni le delitev vladnih resorjev predmet delitve odgovornosti, ampak so tu še državni zbor in drugi organi, v katerih so pomembne strokovno-politične vloge.
Več v sredini izdaji Dela